| www_9242 a întrebat:

Explicati-mi si mie cum as putea formata laptopul? Si daca dupa formatare trebuie instalat din nou windowsul? Se poate sa il formatez fara sa instalez windwosul dupa aia? Daca da cum as putea face asta? Nu le am cu calculatoarele explicati-mi.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculatorul NU se poate formata, doar Hard Disk -ul din el!
Evident, dupa formatare pierzi TOT ce ai avut pe el!
Poti sa-l formatezi si sa nu instalezi Windows-ul pe el in mai multe forme:
1-Folosesti un CD/DVD de pe care sa pornesti calculatorul, cu windows-ul pe el happy
2-Folosesti alt sistem de operare, de pe CD/DVD/FD/MS bootabil, de exemplu DOS sau Linuxwinking
3-Nu mai folosesti calculatorul tongue

| thizizme a răspuns:

@Bula: il zapacesti cu solutiile alea, oricum nu o sa se apuce (daca isi cunoaste nivelul de cunostinte) sa faca asa ceva.
De ce vrei sa formatezi din moment ce nu ai sti exact ce e aia formatare?

| Nic a răspuns:

Depinde, daca ai doua partitii si vrei sa nu instalezi windowsul poti formata doar partitia pe care nu e windowsul.Insa formatarea totala, da, necesita instalarea windowsului happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du`te la un specialist! eu stiu cum se face dar

1. e mega greu nici la telefonul nu merge explicat

2.iti trebuie un al doilea laptop ca sa iei niste chestii

3. daca ii belesti hardu te costa o avere

deci parerea mea.nu incerca sa faci vreo prostie! peacewinking

| www_9242 explică:

Ca sa invat si eu logic.