| SorinELoo7 a întrebat:

Explicati-mi si mie cum instalez orice distributie de Linux pe stick. Vreau sa rulez Linux-ul direct de pe stick si sa pot face modificari asupra lui, dar fara sa-l instalez in PC de pe stick si fara a folosi LiveCD-ul.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai un Cd cu Linux, ii poti alege calea de instalare pentru USB. Se poate la Puppy Linux, dar cred ca si la alte distributii. Deci, de pe Live Cd pe stick sau de pe stick pe alt stick.

| SorinELoo7 explică (pentru anonim_4396):

Vreau doar imaginea ISO a Linux-ului, sa-l pot rula de pe stick si sa pot face modificari. Nu vreau sa-l instalez de pe stick.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Vrei ceva de genul "live stick"? Atunci Yumi e o aplicatie care-ti permite sa butezi de pe stick in mai multe distributii Linux descarcabile:

http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Modificari se pot face in limita spatiului liber de pe stick, dar sa nu crezi ca fisierele in uz, adica incarcate in memorie, pentru a permite distributiei sa ruleze de pe stick, pot fi modificate!

Daca vrei o customizare a distributiei, asta se poate face numai dintr-o instalare pe hard disk.