| Tumblroid a întrebat:

Explicati-mi va rog frumos la ce anume se folosesc bobinele si condensatorii? Cum functioneaza?

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Sunt elemente ce inmagazineaza enegie curent(bobinele) respectiv tensiune (condensatorii) dupa care se acesti "acumulatori) se descarca pe diferite elemente de circuit. bobinele avand rolul de prelungire a conductiei deci a curentului iar condesatorii avand rol de mentinere a tensiunii. se folosesc in circuite de rezonanta, surse de alimentare, filtre diverse circuite de redresare, filtrare, integrare etc.
restul pe privat ca nu toata lumea e pasionata de electronica.

| Tumblroid explică (pentru Ara997):

Cum te contactez pe privat? ca sunt nou aici

1 răspuns: