| alexandru5678 a întrebat:

Fast. Dau funda.

Salut TPU. Atunci cand iti cumperi un telefon nou

trebuie sa lasi bateria sa se formateze * adica sa o lasi 12 ore sau cv gen *. Eu stiu ca asa se facea pentru bateriile alea vechi nu astea Li-Ion. Multumesc

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu este nevoie de asa ceva, maxim iti cauti o aplicatie din Google Play/ App store, sa te "ajute" cu incarcatul.

Bula
| Bula a răspuns:

Cica, nu trebuie sa-ti formatezi bateria telefonului nou, fiindca vei cumpara alta mai repede tongue
Business is business, marfa trebuie vanduta! Sau cel putin consumabilele scumpe...

| Bondarel99 a răspuns:

Astea li ion funcționează cu cicluri de încărcare, ba chiar e recomandat sa nu o lași sa se descarce de tot. Și dacă vrei sa țină mai mult sa o încarci de fiecare data între 40-80%. O data pe luna e bine sa o descarci de tot.

| N0xEterniS a răspuns:

Nu mai e nevoie pentru smartphone'urile din ziua de azi. big grin

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Eu mi-am băgat cartela şi l-am pornit, nimic mai mult.Nu mai este nevoie.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Il lasi la incarcat pana la 100%, pe urma instalezi dupa google play/mag.play o aplicatie de economisire baterie, sa nu stai cu el mereu la incarcat atunci cand se descarca.

| Razvan6666 a răspuns:

Telefoane astea noi sunt deja formatate din fabrica, dar nu strica daca il lași si tu.