| TamplaruAnisoara a întrebat:

Foarte greu navighez pe TPU. Căutând la informații despre pagina e scris :"... "Chrome, informații despre certificat.
Conexiunea la TPU este criptata folosind o suita de codificare moderna. In plus, aceasta pagina include alte resurse care nu sunt securizate. Aceste resurse sunt vizibile pentru alti utilizatori in cursul transferului si pot fi modificate de un atacator pentru a schimba aspectul paginii.
Conexiunea utilizează TLS 1.2.
In urma cu câteva săptămâni Chrome m-a blocat si mi-a cerut sa dovedesc ca nu sunt robot.Asta de mai multe ori.Pana când dintr-o zi nu mi s-a mai permis deloc comunicandu-mi ca toți utilizatorii TPU sunt in pericol. Dar după un timp mi s-a permis macar ca problemele sunt aceleași.Se pare ca hackerul este si el membru TPU. Se poate afla cine este? Eu stiu ca e varul meu, dar nu stiu ce nume de utilizator are.M-aș bucura sa fie găsit.Eu pot da relații despre el, asta daca si-a dat numele si data nașterii corecte.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Poti incerca Firefox in loc de chrome. Consuma mai putine resurse (teoretic), dar la fel: NU mai instala extensii si nu mai da accept la tot felul de reclame/spam.

| Bizon95 a răspuns:

Dezinstaleaza chrome DE TOT
reinstaleaza-l
la primul semn de chestii de rahat apasa ctrl+shift+del si mai dai un refresh (sterge tot ce nu te doare, adica tot in afara de parole si autofill, restul, byebye, de la inceputul timpului)
daca tot ai probleme vezi ce extensii ai reusit sa instalezi, si taiele in draci... insa unele nu or sa te lase (ca d'aia sunt malware)
asa ca ultima solutie: reinstall chrome

| TamplaruAnisoara explică (pentru Bizon95):

Eu nu am calculator numai telefon. Am renunțat sa mai folosesc calculator din 2012, din aceleasi motive. Telefonul nu e performant si nici internet nu am decât 1 Gb ca bonus la abonamentul de voce. Daca depasesc il platesc separat.Telefonul are sistem de operare Android. Fiindca nu e performant telefonul si semnalul este slab, eu nu pot descărca nimic.

| Bizon95 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Atunci e din telefon... chrome se updateaza si de fiecare data consuma mai multe resurse, treci pe alte browsere, cum ar fi internet de la Samsung sau opera, de aia si te intreaba daca nu esti robot pentru ca nu se mai intelege bine cu google (daca intri de pe tor o sa te intrebe daca esti robot la fiecare click pe care il dai pe google)

cat despre abonament, de ce nu iti iei tu de la Digi, pe 3g au 5Gb pe luna iar pe 4g au 30Gb pe luna, eu platesc 9 lei/luna
si sau, poti sa iti iei un abonament de date de la digi (eu dau 26lei/luna) si apoi un router wifi cu vreo 30lei

| TamplaruAnisoara explică (pentru Bizon95):

Digi nu are semnal in localitatea mea.La Orange nu mai pot renunța la abonament pana la finele contractului. Iar calculator nu mai folosesc pentru ca varul meu are acces permanent la el si doar ma cheltuiesc degeaba.Macar ca ma tentează, pentru ca avem alternativa la Tekecom, a ajuns Cablul in localitatea mea.