| anonim_4396 a întrebat:

Funda! :/ Buna am Samsung Galaxy Grand Neo Plus --baterie (2100mah) si asi dori sa achizitionez de la Flanco o baterie externa SONY de 2000mah (atat imi permit deocamdata) stiu il pot incarca o singura data dar daca are 2000mah si bateria telefonului meu 2100mah asta inseamna ca mi.l incarca pana la 90% sau cat? Ca nu inteleg. Va rog sa ma ajutati! Produsele SONY sunt bune nu?
:) UITATI E PRIMA ----https://www.flanco.ro/......ch/result/
VA MULTUMESC! :);)

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Eu am varianta http://www.altex.ro/......0mah-negru si sunt bune, au capacitatea exact cat scrie, la incarcare 1000mA se incarca in 6-7 ore.

La incarcare, telefonului ii trebuie o tensiune de 5V data de un ridicator de tensiune care se afla in bateria externa. (in bateria externa e un ridicator de tensiune de la 3.7V cat are acumulatorul din bateria externa, la 5V)

Ridicatorul are si el un randament care nu e 100%, deci daca de exemplu telefonul consuma la incarcare 0.7A/5V, bateria externa va furniza acei 0.7A

Presupunand ca bateria externa da o putere P=U*I care se regaseste in proportie de 90% in cei 5V, avem P(5V)= 5V*0.7A=3.5W
P(5V)=90%*P(3.7V), deci P(3.7)=P(5V)/0.9=3.5/0.9W=3.88W=3.9W
I(baterie)=P(3.7)/U=3.9/3.7=1.05A=1A

Deci pentru a scoate la iesire 0.7A pentru telefon, bateria externa consuma 1A din acumulatorul intern de 2000mAh si va tine 2 ore, deci bateria de 2100mAh se va incarca 2 ore cu 0.7A/h, deci cu 1400mAh peste ce avea in ea.

Cei 1400mAh reprezinta (1400/2100)*100=1400/21=66%

In concluzie, bateria externa asigura 2 ore de incarcare, in jur de 1400mAh = 66% din incarcarea bateriei de 2100mAh, deci telefonul de la 15% incarcare il va duce la 81%, iar bateria externa se va incarca in 2-3ore cand e pusa la incarcat.

In instructiuni scrie ca bateria se incarca in 6 ore, deci ar fi un curent de incarcare de 2000/6=333mA - o incarcare lenta, iar la iesire ne asigura de 1A timp de 60min, deci mai putin decat am calculat eu, ar insemna incarcarea telefonului cu 1A*1h=1000mAh, ceea ce ar reprezenta 47% incarcare pentru bateria telefonului.