| paul950413 a întrebat:

FUNDA Buna. Am un monitor Nec Fe950+ iar ieri l-am scapat pe jos din greseala. Acum cand l-am pornit mi se vede monitorul verde iar daca il intorc invers se vede normal. Care ar fi problema si cum l-as putea repara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E monitor CRT.probabil nu mai face vreun catod masa, a sarit vreo mufa ceva.
Recomand service autorizat!
Ca sa nu-l duci degeaba la service, il poti desface si sa verifici soclul, SCOS DE SUB TENSIUNE! E o placuta inscriptionata cu R, G, B.
Daca e imagine verde cu linii albe pe verticala sau inclinate, verifica lipiturile de pe flyback sau trafo linii.

4 răspunsuri:
| paul950413 explică:

Nu se vede cu dungi doar verde dar se intelege scrisul. Daca il intorc pe spate revine la normal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru paul950413):

Ah, verifica si cablul de date...am mai primit acum cateva zile un defect, dar pe albastru...erau lipituri uscate pe placa principala.
Verifica Lipituri uscate(daca nu stii ce-s alea, intra pe google image si cauta dry joints) se repara cu un letcon.Repet, service autorizat! altfel nu raspund pentru tine daca te electrocutezi.

| paul950413 explică (pentru anonim_4396):

Nu iti fa girji happy. Am mai deschis eu monitoare dar la acest monitor nu stiu care ii problema pentru ca ti-am zis ca zici ca are senzor cand il misc pe alta parte. O sa verific maine mai in detaliu daca nu o sa il duc la service sau o sa il schimb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru paul950413):

Un lcd SH il gasesti si la 90-100 de lei(bine, ii trebuie o revizie, masurata sursa, verificat condensatori etc). Manopera la monitorul tau o sa te coste intre 50-70 de lei.
Treaba cu "senzorul" ti-am mai zis, e un contact imperfect la lipituri, cablaje.