| IonutAndNoMore a întrebat:

FUNDA! ce metode imi recomandati ca sa aflu parola de la calculator?(doar ai mei o stiu)

7 răspunsuri:
| valeeExpress a răspuns:

Ai vazut ca mereu cand iti cere parola, este si un semn de intrebare "?". Dai pe el si acolo este un indiciu...Dar se poate sa nu fie nici un indiciu. Sper ca te-am ajutat.
Bafta! happy

| dannyel86 a răspuns:

Daca e parolat, iar la semnul intrebarii nu apare niciun indiciu, desfaci carcasa si pe placa de baza ai o baterie rotunda si lata care tine activ data si timpul. Scoate 15 minute bateria si pune-o la loc. Astfel nu mai ai parola pentru ca se reseteaza data cand a fost configurat bios-ul ultima data. Ai grija insa ca, dupa ce intri in windows, sa fixezi data si ora la momentul actual (bara de start in dreapta). Bafta!

| GeosBIOS a răspuns (pentru dannyel86):

Imi pare ca se referea la parola din Windows. Insa in ce priveste parola de BIOS aceasta NU se reseteaza astfel. Este o practica deficitara si poate avea consecinte nefaste, iar cel care a inventat-o a fost atat de lenes incat nu a avut bunavointa sa deschida cartea tehnica a unei placi de baza sa vada ca exista un jumper anume pentru resetarea BIOS-ului. De obicei poarta denumirea de Clear CMOS si ca sa-l gasesti nu trebuie decat sa te uiti la schita tehnica din manualul placii de baza unde sunt trecute grafic toate elementele acesteia. Se afla pe langa baterie si presupune oprirea PC-ului, mutarea jumper-ului de pe pozitia 1-2 pe 2-3, lasat asa vreo 10 min, dupa care mutat inapoi pe 1-2 si pornirea calculatorului.

| dannyel86 a răspuns (pentru GeosBIOS):

Eu am scos bateria si s-a resetat parola la windows, nu parola biosului. La mine a functionat.

| GeosBIOS a răspuns (pentru dannyel86):

Ma indoiesc ca poti reseta parola Windows-ului astfel. De fapt sunt destul de sigur ca nu prea se poate in felul acesta si cel mai probabil alta a fost cauza pentru care zici tu ca ti s-a resetat parola.

Uite metoda corecta de resetare/recuperare a parolei sub WIndows.

| IonutAndNoMore explică (pentru GeosBIOS):

Eu as vrea ca ai mei sa nu-si dea seama ca stiu parola, si nici nu-mi apare "?"