| FaraIdeiDeNume a întrebat:

Funda! Daca nu reincarc contul (cartela ) pana azi, contul devine inactiv si intru in perioada de gratie. Cont inactiv inseamna ca nu pot suna, sau ca nu mai poti fi sunata si imi pierd numarul de telefon. URGEEENT

Răspuns Câştigător
| jessicarock02 a răspuns:

Inactiv este in gratie, poti fi sunata dar nu mai poti suna, dacă timp de 3 luni nu primeşti/nu iniţiezi nici un apel taxabil, cartela ta SIM va fi dezactivată şi îţi vei pierde numărul de telefon

3 răspunsuri:
| plasticsmile a răspuns:

Nu o sa mai poti apela pe nimeni pana nu incarci cartela in schimb tu vei putea primi apeluri sau mesaje.

| Birlik65 a răspuns:

Deci..sa fiu mai clar, La Vodafone, de fiecare dată când reîncarci cartela primeşti între 1 şi 5 luni valabilitate pentru creditul tău, în funcţie de valoarea încarcată. Perioada maximă de valabilitate a este de 18 luni. După expirarea valabilităţii creditului ai o perioada de graţie de 10 luni (300 de zile) în care mai poţi fi sunat, aceasta perioada este constantă şi se calculează de la data expirării valabilităţii creditului. Spre deosebire de Orange, cei de la Vodafone îţi dezactivează cartela după 4 luni de inactivitate.

O cartelă Cosmote de 5 euro vine cu un credit iniţial de 5 euro este valabil 6 luni (180 zile) din ziua activării. În această perioadă de valabilitate vei putea iniţia şi primi apeluri şi mesaje. După perioada de valabilitate beneficiezi de încă 7 luni de graţie (215 zile) în care poţi fi apelat şi poţi apela doar numere gratuite (*100# sau 1234) şi pe cel de urgenţă - 112. Creditul neutilizat în perioada de valabilitate se păstrează în perioada de graţie şi vei putea să îl utilizezi din nou după efectuarea unei reîncărcări şi extinderea perioadei de valabilitate.

Spre deosebire de Orange şi Vodafone, Cosmote nu dezactivează cartelele SIM decât după 12 luni de inactivitate, adică dacă nu s-a primit sau iniţiat nici un apel taxabil.

| jessicarock02 a răspuns:

Nu.pastreaza-ti calmul.inseamna ca trebuie sa te duci si sa iti reincarci cartela, adica sa platesti pe o perioada de timp, de obicei cam pentru 30 zile, o suma de bani, cam vreo 5 lei stiu eu, ca sa poti suna. daca ai intrat in perioada de gratie inseamna ca tu nu poti sa suni pe nimeni, dar poti fi contactata de altcineva.
FUNDA?