| mircea19 a întrebat:

FUNDA! De ceva timp cand imni deschid calculatorul imi apare firma ecranului scrie Asus(firma unitatii) si dupa care in mod normal nu ar trebui sa apara ECRANUL NEGRU SI IN STNGA SUS O LINIUTA CARE PALPAIE. Uneori inchid si redeschid calculatorula dica il scot din priza sau din spate de la buton si il redescid si merge.Dar, si atunci cand merge la fel apare liniuta sus in stanga dar disparea in a 2-ua secunda si porneste obisnuit.In urma cu 3 saptamani mi-am schimbat in el placa video si Hdd-ul.Sunt noi si in garantie dar am platit foarte mult suma fiind de 700lei.Parintii mei au fost foarte suparati si acum nu as vrea sa le zic:Uite din nou am facut ceva cu calculatorul... Dati-mi o solutie unii auzis ca Hdd-ul e problema sau setarile din bios.eu zic ca nu ca nu degeaba uneori cand il pornesc dupa cum spuneam il scot din priza si il bag merge.DAU FUNDA RASPUNSULUI CASTIGATOR!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde esti sa te ajut fizic cumva? tu de pe pc ala scrii?

| lpavel a răspuns:

In primul rand verifica daca sunt conectate toate mufele bine si NU se misca vreunul sau e conectat pana la jumatate... apoi reinstaleaza Windows, asta ar trebui sa rezolve problema! Bafta!

| horia2012 a răspuns:

Reinstaleaza Windows-ul prin bootare, sterge si formateaza partitia C si instaleaza driver-ul video complet de pe site-ul producatorului placii video sau de pe CD-ul de instalare (nu din update sau cautat si instalat de alte programe care cauta drivere)

| cristimihailov a răspuns:

Cursorul acela mic care palpaie e normal pentru boot-uri prelungite.

Incearca sa il bootezi in Safe Mode, sa mergi in System Management, sa vezi ca toate sunt corect instalate (sa nu ai semnul exclamarii pe undeva pe acolo) si sa il rebootezi in windows normal.

| alex2496i a răspuns:

Incearca sa schimbi windowsu, sa scoti mufa sata de la HDD si sa o bagi iar... sau o problema ar putea fi sursa, fiind prea mica si neavand constanta in putere (sursa ieftina 50-100 lei, surse de rahat) si ma gandesc ca de-asta este posibil sa faca asa.
In rest nu stiu ce sa zic.