| TheSoldier a întrebat:

Funda! Exista cumva placi de baza care sa suporte procesoare single si dual core? Daca se poate as vrea sa imi spuneti cateva modele P.S chestia cu modelele nu e obligatoriubig grin

3 răspunsuri:
| Daser a răspuns:

Toate placile de baza suporta single core, dual core, quad core, six core.
Conteaza socket-ul procesorului respectiv placii de baza.
De ex la Intel, sunt socket-uri 775 LGA, 1155 cele mai noi.
Iar la AMD : AM3, AM3+ mai nou.

| TheSoldier explică (pentru Daser):

Eu mi-am luat o placa de baza o data si aveam un procesor de 3. 00ghz si intra in slotul procesorului insa nu mergea si am sunat un reprezentant si mi-a spus ca placa de baza suporta numai procesoare dual core.

| Daser a răspuns (pentru TheSoldier):

Nu, nu este, probabil procesorul tau nu era suportat de placa de baza, asta este posibil, dar faza ca (nu)suporta doar procesoare dual core nu este adevarata, adica este, dar nu este bine spusa.
O placa de baza are un anumit socket ( 775, 1155, AM3, AM3+ ) si suporta un anumit numar de procesoare.
Sper ca te-am lamurit acum.