| Alex0194 a întrebat:

[Funda pentru cel mai bun raspuns] Am o lista mare de melodii intr-un document. txt. Ceva de genu

Lady Gaga - Alejandro
Tom Boxer & Antonia - Shake It Mamma
DJ Sava Feat. Raluka - I Like (The Trumpet)

Si lista e foarte mare. Vreau sa stiu cum as putea sa le sortez in final sa le pot pune intr-un. txt, in asa fel incat sa fie sorata dupa nume nu dupa numele artistului. Stiu ca in player le poti sorta dupa diverse, insa eu vreau sa le redenumesc in masa cu programul Ant renamer si daca nu-s in ordine mi-ar schimba numele melodiei de genu Lady Gaga-Alejandro ar rsica sa ajunga sa o numeasca Tom Boxer & Antonia - Shake It Mamma.
Care e motivul pentru care vreaus a le redenumesc? pai din cauza ca le-am descarcat de pe diverse site-uri imi scrie ceva de cenu 03-david_guetta-sexy_bitch_(feat. _akon); eu vreaus a ajunga ceva de genu David Guetta - Sexy Bitch (feat. Akon) Sper sa ma puteti ajuta sau daca stiti cum pot doar sa scap de numerotarea de genu 01. nume artist.nume melodie, 02.nume artist.nume melodie, n.nume artist. nume melodie, va rog sa-mi spuneti si mie.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Excel, daca vrei sa-ti faci o lista pe care sa o poti ordona dupa nume, culoare, lungime, latime sau altele, atunci trebuie sa lucrezi in Excel.
Bafta!

| Alex0194 explică:

Deci nu stiu daca m-ati inteles bine. Eu am o lista de peste 100-200 de melodii de genu nume artist - nume melodie. Cum sa fac sa le sortez in ordinea melodiilor ca sa le pot schimba numele in masa? Pai daca le iau cu cut si le mut ordinea pana le fac asa sa le pun in cel in coloane diferite artist si numele melodiei ma apuca Craciunul... asa dau la fiecare melodie pe rand renume si incep sa sterg liniutele in plus, dar eu chiar asta vreau sa evit ca nu-s 1-2 melodii sunt sa zic 200 desi poate trece.

| Drauzy a răspuns:

Pentru a doua ta problema te pot ajuta cu raspunsul > click dreapta pe melodie (atunci cand nu canta acea melodie ) - proprietati - si in dreptul icoanei de la winamp treci tu acolo ce vrei fara _ sau 01 sau alte chestii.

ca sa fie sortate dupa nume incearca sa pui titlul melodiei primul si dupa cantaretul ex : la mall - cassa loco

bafta