| LoveIsLove4Ever a întrebat:

FUNDA PENTRU PRIMUL RASPUNS!
Am un PC format din :
- Placa de baza MSI 760GM-P21
http://www.msi.com/product/mb/760GM-P21--FX-.html
-Sursa de 450W
-4GB RAM
-250GB HDD SATA ( o rabla dupa parerea mea )
-Procesor AMD Athlon 2 X2 3,4 GHz
si intrebarea este urmatoarea :
placa video MSI nVIDIA GeForce GT 630 4 GB ( o poti vedea aici >-- http://www.emag.ro/......ELF4KBBBM/ ) este compatibila cu sistemul meu? va rog este urgent sa aflu

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sursa suporta, dar nu stiu de ce te-ai orientat pe gt 630 4gb. Crezi ca aia 4gb o sa o faca mai performanta laughing? Eu nu cred. Gt 630 fie ca are 1gb sau 4 tot atat de prost merge.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Este compatibila dar nu cred ca sursa este in masura sa mai suporte si asa ceva.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Salontanul):

Un raspuns mai concret nu se poate?

| Salontanul a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Citez din specificatiile placii tale de baza: 1 PCI Express x16 slot with x16 operation (PCI Express Bus SPEC V2.0 compliant)
Citez din specificatiile placii video: PCI Express 3.0
Intre ele este o asemanare perfecta. Singura diferenta este ca placa video care are PCI-e V3.0 are o viteza de 985 mb/s iar placa de baza are viteza de transfer de numai 500 mb/s. deci placa nu va face transferul la viteza maxima dar va merge.

| horia2012 a răspuns:

E compatibila dar de cat sa dai banii pe una care are PCI 3.0 si sa fii limitat din cauza slotului PCI 2.0, chiar daca sunt compatibile, mai bine iei una cu pci 2.0. Iar jocurile si aplicatiile trag cel mai mult din RAM. Daca ai sa te uiti la cerintele de sistem la jocuri si aplicatii ai sa vezi ca se pune accent pe processor si RAM. Placa video te ajuta la FPS mai mari, rezolutii, filme HD, conectarea la un TV...Asa ca poti lua prima placa, treci pe W7 64 biti ca
sa vezi si utilizezi toata memoria si mai pune un 4 GB.