| Ionut46523 a întrebat:

George Buhnici sau alti youtuberi care fac review-uri si/sau promoveaza produse le cumpara? Sau compania le trimite un produs, de exemplu, un laptop, la care acestia trebuie sa faca un review. Si daca da, ei le returneaza companiei..nu?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Depinde de produse, depinde de companii, depinde de notorietatea celui care face review-ul.
Uneori pastrezi produsul, alteori primesti bani, alteori primesti o strangere de mana, un cos cu fructe sau o invitatie la un eveniment.

Banuiesc ca te intereseaza acest lucru in ideea ca vrei sa devii si tu un youtuber caruia i se trimit produse pentru a face review-uri.

In acest caz prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este "cum ajung un youtuber suficient de influent incat companiile sa-mi trimita produse".

Cu alte cuvinte, pana sa ajungi sa primesti produse, ai de tras o gramada la capitolul "construire a reputatiei".

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de produse... majoritatea le primesc pentru o perioada si apoi le dau inapoi. Cei care mai au contract de publicitate le primesc de tot.

| Rommeo a răspuns:

Le primesc pentru teste si apoi le returneaza. Tu crezi ca youtube-ri ar arunca cu banii asa ca Becali!?