| nicmic a întrebat:

Google a detectat ca cineva cu alt ip, a vrut sa intre pe contul meu, din Brazilia cu ip177.143.80.8.
Mi-am schimbat imediat parola, dar nu asta e problema. Stiti un mod prin care sa pot scanaacest acest ip? L-am scanat cu Nmap, dar nu am aflat mare lucru, exista o alta metoda sa descopar mai multe informatii

Răspuns Câştigător
| filipcrobert a răspuns:

@doctorandus; e destul de stupid ce spui, nu mai încerca să panichezi omul. Cât timp nu e un delict comis împotriva unei agenții internaționale cum ar fi: NASA, FBI, etc. atunci nu poți fi sancționat sub nici o formă. Nici măcar nu le-ai călcat pe teritoriu, iar "legislația" pe care ai citit-o tu, e tot de pe un site web.
E la modul: http://www.ziare.com/articole/michael+jackson+traieste, "hei ia te uită, acest site atestă faptul că acel suflet amărât e încă în viață, indiferent că i-au spart pastilele ficatul și i-a picat nasul pe scenă!".
@nicmic; sursele ar putea fi diferite. Poate ai căpătat un virus trojan ce încearcă să îți acceseze datele private (există cazuri de furt de identitate), ori. cineva își maschează IP-ul cu anumite programe, caz în care nu poți face mare lucru. Metode legale ori publice de a afla informații despre acesta, nu există, ori nu știu să îți fac exemple. Însă recomandat ar fi să îți faci curățenie, nu numai printre conturi, ci și pe computer.

| doctorandus a răspuns (pentru filipcrobert):

Deci tu esti mare specialist in drept brazilian si poti sa-i garantezi faptul ca in Brazilia scanarea porturilor nu este infractiune?

| filipcrobert a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, sunt un simplu om cu gândire proprie. Nu îmi poți vorbi despre drepturi și obligații online, cât timp sunt publice și în picioare, site-uri de piraterie. Evit să dau exemple, deoarece aș putea fi sancționat. Dar să fim serioși acum, crezi că vin ăia, îmbrăcați îm mambo-jambo cu Ronaldo de cot la noi, să ne zică "puta puta, tu ip scanat la noi"? :$

| doctorandus a răspuns (pentru filipcrobert):

Eu n-am zis ca e musai sa-l urmareasca penal de data asta, dar in unele tari scanarile de porturi sunt ilegale si nu stii cine face plangere (poate face providerul, nu abonatul).

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce o sa faci daca il scanezi?
atacuri cibernetice se intampla cu milioanele zilnic, trebuie sa stii sa te protejezi de ele nu sa te razbuni

| doctorandus a răspuns:

Daca l-ai scanat cu Nmap s-ar putea sa fi comis deja infractiuni in Brazilia.

| AlexCristi97 a răspuns:

Am patit si eu asta, dar imediat dupa ce mi-am instalat bluestacks si am zis ca are legatura cu programul. De atunci nu am mai primit notificare ca ar fi incercat sa se conecteze.