| belciuge a întrebat:

Google Adwords se pot numi un backlink pentru site-ul meu?

Incerc sa-mi promovez site-ul de bijuterii gratis (am facut o luna reclama prin Google Adwords, am dat 3.000 de lei), am castigat pozitia 106 la "bijuterii" si am fost luata in evidenta la toate celelalte cuvinte cheie secundare (bijuterii handmade, bijuterii online, cercei, bratari, inele etc.) dar nu mai am bani de reclama acum.
Am cateva nelamuriri. daca vreti sa ma ajutati:
Adwords-urile Google pe care le-am platit in prima luna (=3. 000lei) sunt backlink-uri pentru site-ul meu? Adica daca vizitatorii sunt trimisi pe site-ul meu de pe Google sau daca pe Google exista un link (platithee hee catre site-ul meu, acesta este un backlink? Si daca este, este unul de calitate? Pentru ca Google este un site puternic? Aceeasi intrebare si pentru Facebook? Daca platesc Ads pe Facebook inseamna ca voi avea un backlink pentru site-ul meu pe Facebook?

Si. inca o intrebare: Am citit intr-un articol pe net ca nu este bine sa te inscrii pe comparatoare de preturi, gen compara.ro sau shopmania.ro pentru ca Google penalizeaza continutul duplicat. eu trimit un feed cu produsele de pe site, acel feed avand aceeasi descriere a produselor care este pe site-ul meu. Este adevarat?

Multumesc happy
Elena

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| belciuge explică:

Multumesc Andrei de raspuns. M-am uitat pe wordpresskitchen.com, cand o sa am bani o sa iau de la ei un soft de protectie pentru site-ul meu. Multumesc de tip happy

Elena

| Mirela1997s a răspuns:

Daca vrei un sistem de publicitate romanesc, similar cu cel de la Google iti recomand www.pfinance.ro
Ti-l recomand pentru ca poti incepe sa iti faci publicitate cu doar 5 Euro si sa platesti pe fiecare client real sume incepand cu 0. 25lei/vizitator

| belciuge explică (pentru Mirela1997s):

Multumesc pentru info, Mirela happy Voi verifica site-ul.

| ioanmaria a răspuns:

Urmareste ce fac marile site-uri de pe acelasi domeniu cum sunt : http://www.cheribijou.ro/, borealy.ro sau silver4you sau restul ca nu le mai stiu pe toate si incearca sa iti promovezi site-ul acolo unde o fac si ele.

| mrbela a răspuns:

AdWords sau orice reclama platita nu este considerat backlink. Macar ti-au adus ceva vanzari reclamele de pe Google? Daca ai facut vanzari atunci merita sa mai incerci odata, daca nu, cu urmatorii 3000 de lei, platesti o o firma de SEO din Romania care sa iti genereze cateva backlink-uri de valoare pe site-uri romanesti, incluzand retele de socializare etc... sau ti le faci singur... la cuvantul bijuterii ai o concurenta imensa, incearca sa faci campanie/backlink pentru o fraza.
http://www.banipenet2.ro/......e-seo.html

| sarahbenjamin a răspuns:

If you're seeking effective, long-term online marketing, consider VirrgoTech for SEO services. SEO provides lasting advertising benefits. For expert advice, reach out to their consultants. Visit https://virrgotech.com/ for more details.