| GoodLuck15 a întrebat:

Hard disk-ul meu nu sta bine pus in slot, adica datorita carcasei nu am putut sa il prind decat intr-un surub.
Poate din cauza asta sa mearga mai greu hard-ul sau e alta problema?

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi problema si din cauza caldurii pe care o emana HDD-ul. Carcasa joaca rol de radiator. Eu zic sa te mai uiti ca se poate pune macar in doua suruburi pe o parte. Eu lucrez de peste 20 de ani cu computere si n-am gasit HDD la care sa nu mearga prinderea in suruburi. HDD-ul are 3 gauri pe o parte. Macar doua se potrivesc!

| GoodLuck15 explică (pentru Salontanul):

La carcasa mea nu am putut pune decat un singur surub te asigur ca am incercat sa pozitionez in orice fel si tot nu sta.E o carcasa inter-tect k-2 gts uita-te la review de la pc garage si poate revii cu o solutie

| GoodLuck15 explică (pentru Salontanul):

Da asta este.Deci cum procedez cu hard-uo unde si cum vine pus sa stea nemiscat?

| Salontanul a răspuns (pentru GoodLuck15):

Ai acolo doua santuri de circa 1 cm si ceva. Incearca sa pui pe ele si nu in cele 5 gauri rotunde. Nu se poate sa nu mearga!

| GoodLuck15 explică (pentru Salontanul):

In acel sant nu intra nici jumate de hard cum as putea pune acolo?

| Salontanul a răspuns (pentru GoodLuck15):

HDD-ul nu trebuie sa se ascunda dupa acea tabla. El poate sta 2-3 cm in afara. Uita-te si la imaginile de aici: http://www.electroreview.ro/de-la-hdd-la-ssd-este-asa-mare-diferenta/

| GoodLuck15 explică (pentru Salontanul):

Da dar cu ce il prind acolo ca e prea ingust locul acela?

| Salontanul a răspuns (pentru GoodLuck15):

Nu intra HDD-ul? Pai cu un surub cum l-ai prins. Sau intra mai sus si acolo nu intra. Nu inteleg!

| GoodLuck15 explică (pentru Salontanul):

In acel bay de care imi spui tu nu intra.Eu l-am pozitionat sub acel bay unde sunt 2 asemenea locuri dar nu pot pune decat un surub si sta rezemat doar pe o parte.

| peperonies a răspuns:

Nu are legatura.

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Nu are legatura cu ce? Apropo hard-ul merge bine cred ca mi se parea doar mielaughing) am curatat cu ccleaner niste registrii si ceva defragmentare si e ok.

| peperonies a răspuns (pentru GoodLuck15):

Nu are legatura in cate suruburi e prins hardul cu performanta.

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Asta am observat si eu.Totusi multi "depanatori" au o altfel de parere si spun ca vibreaza si nu stiu ce dar eu de cand il asa prins adica il limita carcasei nu am avut nicio problema si sper sa nu am!

| peperonies a răspuns (pentru GoodLuck15):

Sa nu uiti sa schimbi pasta de la procesor ca 99% din problemele cu pc-u de pe TPU de acolo suntwinkingwinking

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Mda.Ca de parca daca iei un arctic silver 5 nu mai ai nevoie nici de cooler nici de airflow, de absolut nimic. Unii pur si simplu nu inteleg ca pasta aia nu ajuta decat sa face un contact mai bun cooler-ul cu procesorul.

Răspuns utilizator avertizat