| nukeyly a întrebat:

HDD seagate exos 12tb_ cat is de bune exos astea fata de altele? Au viata, merita?

11 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Simplu! Daca caracteristicile de la exos, 7200rpm 526mb cu sata 6b/s sunt aceleasi ca a altui hdd, atunci viteza este aceeasi. Ca si calitate prefer segate si Western Digital. Sunt mai durabile si mai rezistente la socuri si vibratii. Bafta!

| NLS a răspuns (pentru viavo):

Exos sunt o marca de HDD-uri Seagate, la fel ca Barracuda.
Diferenta e ca sunt cele mai durabile HDD-uri de la ei, fiind produse pentru servere si mediul Enterprise.

| viavo a răspuns (pentru NLS):

Stiu. Cu barracuda am avut neplaceri. De asta prefer segate si Western Digital.

| viavo a răspuns (pentru NLS):

Am un segate barracuda de 1tb chiar aici sub nas si nu stiu cum sa imi recuperez datele de pe el. Cel mai probabil trebuie sa cumpar placa.

| viavo a răspuns (pentru NLS):

Asa ca nu da degeaba eronat. Sau vrei sa spui ca marca x si marca y au aceleasi caracteristici, dar una e mai rapida decat cealalta?

| NLS a răspuns (pentru viavo):

Dacă trebuie schimbata placa, presimt ca o sa ai ghinion...
E nevoie de placa de la aceeași serie (întreg numărul de model).
Și slabe șanse sa găsești un HDD identic, dacă al tău e mai vechi de 3 ani.
Barracuda ce se vând în 2020 au cu totul alte serii decât cele scoase pe piața în 2016.

Exista o firma în Cluj ce e de încredere (la standardele la care lucrează ei, cea mai apropiata firma o găsești doar în Austria, dar la tarife de Austria. ), dacă se poate repara, va fi minim 130 euro... Fără HDD.

| viavo a răspuns (pentru NLS):

Stiu. Eu sunt in Germania. Cu asta ma ocup in mare parte a timpului.

| LPCTSTR a răspuns:

Seagate au o sansa de esec a hdd-urilor de 0.5, nici cele de la Western Digital nu sunt rele.
"The failure rates of all of the larger drives (8TB, 10TB, and 12TB) are very good: 1.21 percent AFR (Annualized Failure Rate) or less. In particular, the Seagate 10TB drives, which have been in operation for over 1 year now, are performing very nicely with a failure rate of 0.48 percent" referitor la toate firmele.
Un HDD ar trebui sa tina undeva la 4 ani, daca esti norocos te tine 7, ca pe mine cu un laptop din 2011.
https://www.prosofteng.com/blog/how-long-do-hard-drives-last

| NLS a răspuns:

Am rasfoit site-ul nemtesc de unde cumpar de obicei componente, caci am nevoie pana la finalul anului de 4 HDD-uri mari (tot undeva la 10 TB buc), si singura varianta care mi-a placut a fost Exos.

Inca nu am avut sa pot spune ca sunt si in practica durabile, dar sunt facute pentru mediul Enterprise, si asta spune destul de mult...
Au MTBF mare (numarul nu e doar simulat si calculat, ci se bazeaza pe practica, caci marile ferme de servere ce contin mii si zeci de mii de astfel de HDD-uri, folosesc softuri de monitorizare si transmit date catre producator, pentru imbunatatirea generatiilor viitoare).
Au si garantie extinsa, (numai sa nu cumperi de la cel.ro).

| nukeyly explică:

In timp s-au adunat cateva hdd-uri; ATA SATA mai nou SSD si SSDM2, da is multe si trebuie restranse; 300mb-ATA(asta e cel mai vechi merge zilnic din 2004/2005) 300mb-SATA(back-up) 500mb-ATAsiSATA 1.5 TB(cateva) 2.0 TB(cateva) deci multe(spre 20)
Merg prin rotatie unele sunt back-up la back-up si nu merg legate la NET direct...
Deci ce urmeaza mai mari, 12 tb e un pas, trebuie sa fie bune ceva gen 5++ ani garantie si luate cate 2 la fel(1merge 1back-up sau raid mirror, da mai bine 1 sta).