| Kiki20098 a întrebat:

Heeelp me.
Mi-am bagat in telefon un card de memorie 64 gb si am incercat sa transfer toate pozele mele pe acest card si am asteptat vreo 10 minute sa mi se transfere pozele, dar dupa cand sa intru in galerie mi-a aratat la toate pozele semnul exclamarii si e imposibil de apasat pe ele, pozele mele sunt sterse cred.Pe langa asta am dat si bani pe acel card

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Daca ai dat COPIERE la poze, atunci pozele raman la locul lor, iar copia pe card-ul de memorie.
Daca ai dat MUTARE la poze, atunci fiecare poza se sterge dupa copiere.

2. In functie de marimea totala a fisierelor de copiat, durata copierii poate fi destul de lunga (mai multe minute) si trebuie asteptat cu rabdare pana ce dispare indicatorul de copiere /transfer.
ATENTIE!
Daca copierea nu se termina si se opreste fortat (prin scoaterea card-ului sau stick-ului de memorie sau oprirea alimentarii), atunci evidenta sistemului de fisiere se poate vatama, iar card-ul sau stick-ul poate aparea chiar goala sau inutilizabila!

3. Inainte de folosire a unui card de memorie, acesta trebuie formatat din setarile aparatului, pentru ca telefonul sa-si construieasca structura proprie de fisiere. In caz contrar se pot intampla multe neplaceri, se pot pierde materialele de pe card!
Doar dupa ce card-ul a fost formatat in telefon (sau alt dispozitiv, ca si camerele foto /video) sa transferam fisiere pe acel card de pe calculator sau alte aparate! In caz contrar telefonul poate "innebuni" cu consecinte inprevizibile!

| Kiki20098 explică (pentru Bula):

Am dat mutare în alt album pe cardul de memorie, si am asteptat sa se încarce pana la sfarsit

| Kiki20098 explică (pentru Bula):

N-am inteles ce ai vrut sa zici la ultimul

| Bula a răspuns (pentru Kiki20098):

Cand bagi o cartela de memorie noua (sau formatata pe ALT aparat) intr-un telefon, camera etc., aceea cartela trebuie formatata din meniul ACELUI APARAT in care se va folosi.

Altfel pot fi consecinte din cele mai "ciudate" posibile.

| Kiki20098 explică (pentru Bula):

Mi-a facut fratele meu tot ce trebuie, si ieri am mai incercat sa transfer niste poze pe card si era totul perfect imi scria mutare finalizata dar dupa a doua zi vad ca nu mai sunt pe cardul de memorie si am incercat sa le mut din nou da iar arata la poze semnul exclamarii si nu se deschideau, what...

| Kiki20098 explică (pentru Bula):

Si la camera foto am setat pe card sd, dar el se muta la spatiul de stocare intern de fiecare data

| Bula a răspuns (pentru Kiki20098):

Pozele le mai ai pe telefon?

Scoate cartela si conecteaz-o la un calculator printr-un cititor. Cartela iti va aparea ca un disk nou.
Cauta-ti pe ea pozele.
Daca nu le gasesti, atunci instaleaza programul "Recuva" si scaneaza cu el cartela pentru pozele pierdute.

In final, da click-dreapta pe iconita cartelei si la Proprietati vezi capacitatea- precum si tipul ei de fisiere (FAT /FAT32 /NTFS). Pentru telefon ar trebui sa fie FAT32 sau FAT.

Sa-mi scrii rezultatul final.

| Kena2100005 a răspuns (pentru Bula):

Ma puteti ajuta si pe mine eu le am mutat dar unele au disparut cum as putea sa le recupar? Va rog

| Bula a răspuns (pentru Kena2100005):

Probabil sunt inca acolo, dar in alt folder.
Conectat pe calculator, le poti cauta si copia.

| bogdan324 a răspuns:

Pai stai asa, cum adica pozele sunt sterse? tu doar ai dat sa transferi pozele, asta nu inseamna ca pozele din telefon se sterg.
Ai incercat cardul cu alt telefon sa vezi daca se vad pozele?
Si ce card ai mai exact?

| Kiki20098 explică (pentru bogdan324):

Fisierele mai sunt, dar arata semnul exclamarii la ele cand intri si fundal gri, practic sunt sterse, nu am cum sa le vad

| sierra1 a răspuns:

Scoate cardul și bagă-l intr-un card reader apoi in pc și vezi ce ai pe el

| ziftode a răspuns:

Am un prieten care a luat de pe wish (un fel de aliexpress)
un card de 2T (doi tera), cu 7euroz
ghici ce, a mers 3 fisiere, dupa care l-am formatat slow, iar a mers 3 fisiere

cati bani dai pe un card, atat valoreaza sad

| raz0000001 a răspuns:

Ți-ai luat țeapă daca e ieftin sau din surse necunoscute.

| Kiki20098 explică (pentru raz0000001):

L-am comandat. frt dar nu am stiut ca se v-a intampla asa ..plaaang.mi-am pierdut o gramada de poze

| raz0000001 a răspuns (pentru Kiki20098):

Foloseste un soft pentru recuperarea datelor. Poate ai noroc

| ottovintila a răspuns:

Cardul nu este compatibil. E posibil sa pierzi pozele!