| aloaloevera a întrebat:

Hei, am fost azi la plaja cu prietenele mele, la o piscina și am zis sa facem poze in apa, din câte zice telefonul meu, iPhone-ul 8 este rezistent la apa. După câtva timp a început sa nu mai funcționeze și l-am stins. De atunci nu s-a mai deschis. Când am ajuns acasă am scos apa din el cu aspiratorul și șervețele, după care l-am pus in orez. Dacă nu își revine, garanția acoperă asta, având in vedere ca telefonul se presupune a fi rezistent la apa?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

La fel a patit-o cineva care asculta chiar muzica in apa, din pacate a trebuit sa-si ia un alt telefon si n-a mai facut schema asta. E ca un ceas, e rezistent la apa dar in anumite conditii, pana la o anumita atmosfera, pentru un anumit timp( in cazul telefonului, probabil) De asemenea e Apple, ar face orice sa mai stoarca un banut din fiecare om asa ca e normal sa nu suporte garantia. Tine-l in orez vreo zi doua si daca tot nu merge mergi la service cu el. Multa bafta.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca in specificatiile din manualul primit scrie ca e rezistent la apa, iar telefonul totusi s-a defectat, atunci garantia este valabila.
In caz contrar iti poti cumpara alt telefon.

| aloaloevera explică (pentru Bula):

L-am pus in orez... in am de maxim o săptămâna și chiar este perfect intact. Având in vedere ca este specificat ca telefonul rezista eu cred ca ar trebui inclusă in garanție reparația. Voi aștepta câteva zile sa văd dacă își revine, dacă nu îl trimit in service.

| Catrice a răspuns:

Una e rezistenta la apa în caz ca se uda sau verși apa pe el și cu totul alta sa îl scalzi în piscina laughing
Apucă-te de strâns bani pentru reparație.

| aloaloevera explică (pentru Catrice):

Știi... ai putea fi mai puțin nesimțit, având in vedere ca un om se confrunta cu o problema. Puteam trai și fără sa faci tu mișto de mine și situația mea.

| Catrice a răspuns (pentru aloaloevera):

Cu ce am fost nesimțită?! (Ca sunt fata în caz ca nu observi)
Da, asa e, adevărul chiar doare laughing
Ai stricat telefonul cu buna stiința, plătești. Sau nu știi ca rezistent la apa nu înseamnă că îl poți, asa în apa cat vrei?!

| aloaloevera explică (pentru Catrice):

Sunt sigura ca numele tau ofera atat de multe informatii cu referire la sexul tau... crezi ca am intentionat sa il stric? Nu, nu stiam ca rezistent la apa insemna ca nu poate fi tinut in apa, ei mentioneaza doar o anumita presiune si adancime la care rezista, fapt care spune ca rezista.

| Catrice a răspuns (pentru aloaloevera):

Ma refeream la fotografia de profil... care dintr-un anume motiv, la aceasta întrebare nu este afișată precum este la celelalte.

| Celcestietot a răspuns:

Îți dai seama că apa a intrat în orificiile anti apa practic nu (mufa de la căști, încărcat etc)? Ce, asta înseamnă că poți ține telefonul waterproof în Oceanul Atlantic 1 zi, după să îl iei, și să funcționeze?

| aloaloevera explică (pentru Celcestietot):

In primul rând, telefonul meu nu are mufa pentru casti. Spre deosebire de Samsung, Apple nu îți da notificare când telefonul este ud și nu trebuie încărcat. Nu l-am ținut decât maxim 10 min in total in apa, in doua serii. După prima funcționa perfect normal, însă după a doua începuse sa facă figuri.

| Celcestietot a răspuns (pentru aloaloevera):

Eu știam că dacă uzi orice electrocasnic, laptop etc, aceasta nu intra în garanție. Dacă îl duci la reparat sa nu pomenești că l-ai aruncat intenționat în apă.

| CM7YRE a răspuns:

Liquid damage is not covered under warranty.
https://support.apple.com/en-in/HT207043
Acum...depinde ce zic cei de la service. Iti dai seama ca nu ai de unde sa stii pana nu il duci.

| Bogdan70001 a răspuns:

Ok,ai dat deja funda, dar hai sa-ti explic ceva

Niciun telefon nu este waterproof

Certificarea iPhone-ului tau este IP67 (asta insemna ca il poti adanci la maxim 1 mentru pana la maxim 30 minute) (nici nu este cea mai mare certificarea, aceea fiind IP68 sau IP69 pe telefoane speciale)

Garantia nu va acoperii niciodata aceste lucruri deoarece nu pot verifica daca tu l-ai tinut la 2 metri sau mai mult in apa

| PuyaTimonel a răspuns:

Poate nu mai are baterie.

| aloaloevera explică (pentru PuyaTimonel):

Sper... oricum rezist doua zile fără el, numai sa știu ca este bine