| Olivianette a întrebat:

Hei! Am nevoie de niste sfaturi despre ce laptop sa imi iau. Sa zicem ca bugetul e 2000-2400 de lei maxim pentru ca sunt doar la liceu si chiar nu vreau sa ii sec pe parinti de bani. Am nevoie de un laptop pentru programare pentru ca sunt la mate-info happy.
Am gasit deja doua laptopuri frumoase.
Ca sa stiti ce fel de laptop vreau :sa fie unul unde sa ma pot juca jocuri fara lag. Nu ma joc jocuri sofisticate cum ar fi Gta v, overwatch, dbd etc. In general vreau sa mearga bine Roblox-ul si Fortnite-ul. (nu radeti ca ma joc astea doua dar sunt singurele care chiar imi plac). Lasand jocurile, doresc si ceva bun in programare (lucrez in C++ momentan pentru ca tocmai ce am inceput).
Ar fii indicat sa aiba windows 10 deja pus, dar nu este neaparat.
Acum sa va arat pe ce laptopuri am pus eu ochii. Primul ar fi:
https://m.emag.ro/......DT6MYSBBM/
Iar al doilea (fara windows 10 pus) :
https://m.emag.ro/......D34QCNBBM/
Ambele arata foarte bine si chiar nu stiu pe care. Daca considerati ca exista un laptop mai bun decat astea puteti sa imi dati alta idee dar sa tineti cont ca trebuie sa arate si bine rolling on the floor).
Dar in general as vrea sa stiu care vi se pare mai bun big grin.
Fundiță la raspunsul cu cele mai multe informatii utile!

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Nu recomand niciunul dintre cele 2, fortnite-ul va merge in 40-50fps-uri cu totul pe low in 720p pe integrata.
E diferenta mare de la 2000 la 2400 lei.
Daca vrei ceva care sa merite, asta ar fi minimul doar ca pe viitor va trebui sa-i mai cumperi o placuta de 4 sau 8gb ram.
https://www.pcgarage.ro/......ux-silver/
4 nuclee 8 thread-uri, pentru tine e mai mult decat trebuie
mx150-ul ala e un gt 1030 doar ca e de laptop,va rula jocurile descrise de tine pe detalii decente si fps-uri bune, in plus procesorul te va ajuta in multitasking dar repet, sa ii mai pui niste rami.
Bun, acum, daca se poate trece de limita de 2400 lei sa ajungi pana la 2500 lei, poti lua asa ceva:
https://www.pcgarage.ro/......nux-black/
Da,si la asta va trebui upgrade la ram iar procesorul e ceva mai slabut ca primul, dar in schimb ai un gtx 1050 pe el care e mult mai bun fata de mx150-ul ala, in caz de ai totusi putina inclinatie si inspre ceva jocuri putin mai pretentioase.Totusi,sa stii ca si mx150-ul ala e o placa destul de buna(e un gt 1030 dar pentru laptop-uri), poate rula ceva jocuri gen gta 5 in 1080p pe high cu 40-50fps-uri mai ales cu ajutorul procesorului destul de puternic.
Bun, poate parintii nu au destul de niciunul dintre ambele, poti lua si asa ceva:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3525188/
Eu zic ca in total e un pret convenabil
Bun, in primul rand:
Nu te lasa pacalit de i3-ul ala, chiar daca are doar 2 nuclee si 4 thread-uri sa stii ca e mult mai puternic decat pare si bate orice i5 dual core din generatiile anterioare atingand 3, 4ghz.
Mx130-ul ala e tot un mx150 cu frecvente mai mici, oricum iti va duce jocurile descrise de tine cu brio.
Am adaugat si 8gb ram fiindca in zilele astea crede-ma ca ai nevoie de mult ram,si in plus, macar daca tot dai banu' sa stii ca iei ceva calumea si dupa nu te mai stresezi ca vai imi lipseste ceva.
Si, ca fapt divers, si pe laptop-ul asta vei putea rula gta 5, overwatch si altele, nu pe cine stie ce detalii dar destul cat sa poti juca.

4 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cred ca varianta a doua ar fi indicata

| Lioana a răspuns:

Eu nu as alege niciunul dintre cele doua. De ce?
Pentru ca niciunul nu are unitate optica. Stiu ca acum nu se mai foloseste atat de des unitatea de CD/DVD dar uneori poate fi necesara.
Lenovo nu are nici port RJ-45. Deci nu-l poti lega la internet prin cablu. Merge doar prin Wi-Fi.
HP-ul are capacitate de stocare de doar 500 GB. Cam putin. Lenovo are dublu. Dar pe de alta parte are 4 nuclee la procesor fata de Lenovo care are doar 2.
Memoria e de 4GB la ambele. E ok dar as inlocui-o cu una de minim 8 GB.

| Olivianette explică (pentru bogdan324):

Mersi, dar stii cumva ce sa fac cu windows-ul 10?

| bogdan324 a răspuns (pentru Olivianette):

Poti sa iei o versiune nelicentiata de pe site-ul Microsoft si exista n moduri de a putea activa windows-ul.