| GiovanniVDM a întrebat:

Hei, Am o nelămuririle: Am la computerul meu 4gb ram ddr3 (2 plăcuțe) si vreau sa am 8 gb ram. Trebuie sa am tot 2 plăcuțe? Si puse in același loc? Si trebuie sa fie la aceeași frecventa? Va rog sa ma sfătuiți daca va pricepeți. Mulțumesc.

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ai toate placutele acealasi model. Dar daca respecta specificatiile poti sa pui de oricare, adica sa fie 2x4gb ddr3 1600mhz 2rx8 de exemplu, poate sa fie una de la Kingston si una de la adata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neapărat aceeași frecvență, dar dacă ai frecvențe diferite, va funcționa cea mai mică.
Dacă ai 2 sloturi, da, trebuie să ai 2 plăcuțe de 4gb sau 1 de 8gb.

Bula
| Bula a răspuns:

Memoria totala trebuie impartita in numarul de slot-uri (locasuri) de pe placa de baza.
Multe placi de baza au capacitatea de a functiona in regim "dual channel" (cu viteza dubla de lucru), caz in care este recomandat sa folosesti memorii imperecheate (identice), cate doua, asezate in slot-urile.
Calculatorul va functiona si cu memorii diferite, dar nu la parametrii maximi, ci la viteza celui cu frecventa ceea mai mica.

| NarcisBlahh a răspuns:

Pai cate sloturi RAM are Pc-ul tau?

| PainTech a răspuns:

Salut!
Ar fi bine daca ne-ai spune modelul procesorului si a placii de baza pentru a iti spune exact ce placute trebuie sa cumperi si unde sa le asezi.

Multumesc pentru intelegere!

| GiovanniVDM explică (pentru PainTech):

Processor - Intel Core i3 @ 3. 70GHz Haswell 22nm Technology
Graphic - 2047MB NVIDIA GeForce GTX 750 Ti (ASUStek Computer Inc)
Motherboard - ASUSTeK COMPUTER INC. H81M-K (SOCKET 1150)

| PainTech a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Placa de baza are de 2 sloturi de memorie ram care suporta pana la 16Gb, DDR3, non-ECC, unbuffered de frecventa 1333/1600/1066 Mhz.

E recomandat sa cumperi 2 module IDENTICE de cate 4 GB fiecare ( pentru performanta maxima ).

Poti folosi un singur modul de 8 GB, dar performanta va fi mai mica.

| iDarkness a răspuns:

Aceeasi frecventa, normal. Pui 2 placute de 4GB. Ddr3