| Andreea_Paula_1998_Ttvf a întrebat:

Hei,am o problema.Am scapat un strop de apa pe husa telefonului (acel gen de husa ce acopera tot telefonul si are si folie de sticla incorporata) si putin s-a infiltrat in difuzor pana sa apuc eu sa sterg. Si acum se aude foarte incet cand sun pe cineva.Aud foarte greu cealala persoana.Ce as putea face? Momentan l-am pus in orez cu fata in jos asa cum mi-au sugerat 2 prieteni, insa imi e teama ca nu isi va reveni...

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

În primul rând, nu intra in panica.
Închide telefonul, eventual dacă ai acces la baterie și nu este lipită pe placa de bază din telefon, scoate-o.
După, scoate cartela SIM, cardul SD (dacă este cazul) și reintrodu-l în orez(una dintre soluțiile benefice... uneori). Așteaptă cel puțin 12 ore și nu-l porni!

După aceea, caută o cutie și pune telefonul înăuntru, alături de granule (Silica gel) și așteaptă încă 12 ore.

Sunt sigur că, reziști 24 ore fără telefon. După ce-au trecut cele 24 de ore, pornește-l și spune-mi dacă sesizezi diferența?