| ELNuInvataMomentan a întrebat:

Hei, am pus astazi o intrebare in care nu stiam sa ma decid intre doua calculatoare, si m-a ajutat cineva si mi-a spus ca daca il cumpar pe bucati este mai rentabil. Am creat un wishlist, si sa imi spuneti ce parere aveti :

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2861510/

+ memoria ram :

https://altex.ro/memorie-desktop-goodram-8gb-ddr4-2133mh z-gr2133d464l15-8g

Sa imi spuneti va rog opinia, daca poate fi imbunatatit, daca este ceva gresit/care nu se potriveste deoarece eu nu prea ma pricep la asamblat pc-uri. Multumesc!

10 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Poti scade bani din procesor ia-ti un ryzen 3 1200 si baga bani in placa video macar sa ai un rx 550 2gb!

| Superior a răspuns:

E compatibil. Lasa-l asa

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

RX550 2GB e mai slaba ca GT1030, si mai scumpa.

| Superior a răspuns:

Apropo acum m-am gandit. La vechiul calculator ai harddisk? Daca da, de cat? Ai putea sa-l folosesti pe cel vechi si sa nu mai iei unul nou, putand bonusand in placa video sau procesor.

| ELNuInvataMomentan explică (pentru Superior):

Nu pot...am laptop xd

| alexboss2020 a răspuns (pentru Superior):

Scuze am vrut sa spun rx 560! Nu prea stau sa ma uit ca sa editez raspunsul!

| ELNuInvataMomentan explică (pentru Superior):

Si mai am o intrebare : toate cablurile necesare(de conectare etc) vin impreuna cu cutia sau trebuiesc cumparate separat?

| alexboss2020 a răspuns (pentru ELNuInvataMomentan):

Unele trebuiesc cumparate separat! Cred ca o sa iti vina cu un cablu VGA! Dar ca sa ai grafica trebuie sa iti achizitionezi tu personal cablu disply port, HDMI sau DVI!

| Superior a răspuns (pentru ELNuInvataMomentan):

Cablul de alimentare de obicei vine impreuna cu sursa. Din ce am vazut la unboxing-ul sursei, vine cu cablu de alimentare.(gasesti oriunde, 90% din populatia lumii are unul pe acasa oricum, si e 10 lei).
Cablurile SATA vin in cutia placii de baza. (unul costa 4 lei oricum).
Ar mai fi cablul video, care poate fi HDMI, DIsplayPOrt, VGA. Acesta e cablul de car ai mai ava nevoie si trebuie sa stiu ce monitor ai.
Calculatorul va avea intrare doar pentru DVI si HDMI.

| ELNuInvataMomentan explică:

Am monitor cu cablu VGA