| TrololoLM a întrebat:

Hei. Am reinstalat un windows (XP) pe un laptop si cand e vorba sa ma conectez prin wireless la routerul meu nu gasesc iconita pentru conexiuni wireless. help?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti ai instalat driverele pentru placa de retea wireless

| valentin75 a răspuns:

Salut! Pentru a te conecta ai nevoie de driver pentru placa wireless a laptopului, intri in device manager si vezi daca ai driverul sau nu. Poti lua de pe net Driver Boster...install, scan drive, install / update driver. Daca partea de video merge bine...nu face update la ea, vezi ce driver iti trebuie.
http://www.iobit.com/driver-booster.php

| Admunssen a răspuns (pentru valentin75):

"Daca partea Video merge", merge pentru ca e vazuta ca generic, nu ca ar fi si bine asa. Ca sa vezi macar ce instalezi, Windows atribuie drivere generic pentru orice placa video. Departe de realitate. O placa video dedicata, cu memorie proprie, daca nu are driverele ei instalate, folosesste memoria RAM. Trebuie sa te informezi mai mult.

| Admunssen a răspuns:

In Device Manager poti vedea daca ai sau nu drivere instalate pentru placa de retea WiFi. Daca ai driverul instalat pentru WiFi, si totusi nu il vezi, exista posibilitatea ca acesta sa nu fie activat. Fn + F9 la cele mai multe Laptop-uri pun sau scot din funtiune Wirelless-ul. Daca ai o tasta speciala, cu o antena desenata, combinatia de mai sus, nu este valida.

| TrololoLM explică (pentru Admunssen):

Pai, sunt instalate ambele network adapters. Si imi arata ca sunt in functiune. Intr-adevar, e o clapa pe lateral cu o antena si are doua moduri (albastru sau portocaliu)(presupun ca albastru e ON si portocaliu e OFF). Dar in ambele moduri, cu tot cu drivere, nu apare niciun fel de conexiune wireless in "Network Connections". Putin ajutor? Pls big grin

| Admunssen a răspuns (pentru TrololoLM):

Daca are un port Firewire IEEE1394, acesta apare ca o placa de retea. Asta nu inseamna ca una din cele doua este Wirelless.

| DoK a răspuns:

Posibil sa instalat Windows fara de drivere pentru Lan. cauta pe saitul oficial al producatorului laptopului, si scoate de acolo driverele necesare.

| Admunssen a răspuns (pentru DoK):

Una este LAN alta e WiFi.