| opalescent a întrebat:

Hei
Am un laptop de la Lenovo, cand l-am cumparat nu avea windowsul instalat fin fabrica, mi l-au instalat cei de la Altex inainte sa il iau acasa.
As vrea sa dau factory reset, dar mi-e frica sa nu se stearga si windowsul.
Pe internet din ce-am citit eu scrie ca nu se sterge, dar totusi am dubii pentru ca articolele erau in engleza.
Daca a incercat cineva, imi puteti spune daca se sterge sau nu?
Multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai facut un backup la inceput poti sa-l aduci in acea pozitie. Daca nu ai facut nu se poate aduce in pozitia initiala ci doar prin stergere. La Windows nu se face reset ca la telefon.
Poti insa sa faci altceva. Poti sa dezinstalezi toate aplicatiile instalate de tine, care nu-ti trebuie si apoi sa iei un program de curatare a registrilor. Uite un program recomandat: http://bit.ly/2CawoLX
Eu il foloseam cand eram pe Windows. Acum sunt pe Linux si nu functioneaza la fel.

| gelu1970 a răspuns:

Factory reset nu sterge windows ci doar il pune in stadiul in care era in prima zi cand l-ai cumparat.
daca cei de la altex ti-au instalat windows e posibil sa nu ai acea partitie recovery.
ca sa ai posibilitatea de reset factory windows ar trebui sa vina preinstalat de catre fabricant, Lenovo in cazul tau.