| TudorRebecca18 a întrebat:

Hei!
Aveam în plan să-mi cumpăr un laptop, iar mătușa mea a aflat și mi-a făcut cadou un laptop ff prost.Am zis să îl folosesc, oricum prea multe chestii pe el nu fac. Poate un film/serial și câteva jocuri.Problema este că, se blochează. Oriunde, se blochează ecranul și merge greu. Dacă vreau să mă joc, jocul se deschide oarecum și ecranul rămâne complet alb.Se blochează și mouse-ul.E un laptop ff prost, a costat maxim 1600 de lei.Ce aș putea să fac? Mi-am zis să nu mai dau banii pe altul că și ăsta ar merge.De stat mult pe el nu stau pentru că merg la liceu și fac naveta.Doar în weekend stau mai mult pe el.Ce credeți că aș putea să îi fac ca să meargă normal? La fel ca la început? Îl am de aproape o săptămână.

34 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie (adaca este nou) trimis in garantie. Daca nu mai ai 2 solutii: dus la un service sau instalat Linux Mint.

Răspuns utilizator avertizat
| TudorRebecca18 explică (pentru Bubico2022):

Mulțumesc, dar s-a rezolvat.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Ai configurat bine laptop-ul?
L-ai scanat de virusi?
Nu laptop-ul este "FF prost", ci utilizatorul este nepriceput!
Calculatorul de pe care scriu acum a fost fabricat in anul 2003, deci are 20 ani impliniti. Si functioneaza bine, orice doresc sa fac cu el.
Matusa ta ti-a facut cadou acel laptop (probail pentru uz scolar), iar tu trebuie sa inveti sa-l folosesti!
E ca si cum ai primi cadou o masina, dar tu nu stii sa conduci doar bicicleta (si ai pretentia ca nu merge bine pe drum, se opreste.

| TudorRebecca18 explică (pentru Bula):

Nu am nevoie pentru liceu laptop-ul pentru că avem săli speciale de unde lucrăm.Era doar așa, să mai pierd timpul.Și când spun că e ff prost, mă refer la faptul că bateria ține maxim o oră și trebuie să stau pe el în timp ce încarcă, are Intel core i3 și foarte puțină memorie.Dar îți mulțumesc pentru răspuns.

| Bula a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Calculatorul meu de pe care scriu acum este o "vechitura" de 20 ani si lucrez foarte bine pe el (intenet, media, birou etc.) si functioneaza fara probleme.
Laptop-ul tau se incarca incet fiindca nu e setat cum trebuie si poate are si malware-uri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dus in servis sa il repare, banuiesc ca nu este nou si nu are garantie, matusa ta cît timp la folosit? Il avea de nou sau la primit si ea de la cineva? Ce marca este laptopul? Bateria este bună sau trebuie sa il folosesti in priză, mai bine da il inapoi si i ati un lucru nou cu garantie, ca o sa bagi bani in reparatie si poate mătusa ta il vrea inapoi si iar ramîi fara

| TudorRebecca18 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este nou, am garanție.Nu l-a folosit.
Bateria ține maxim o oră, trebuie să îl folosesc în timp ce încarcă, e Acer.
Problema s-a rezolvat, deci îl folosesc pentru filme sau seriale.Mulțumesc pentru răspuns.

| Violleta2022 a răspuns:

Latopul ala nu-i prost deloc, doar ca nu este indicat pentru jocurile copiilor, fiind o unealta foarte scumpa destinata profesionistilor precum: ingineri, arhitecti contabili, samd care au documente foarte importante de pregatit si transportat, nefiind create pentru joculete (gamming) sau vizionari de filme.

Pentru copii ca tine este nevoie de un simplu PC, pe care se poate instala: programe simple de editat si joculete de orice fel.
Nu mai cereti parintilor lucrui foarte scumpe, doar ca sa va jucati pe ele!

| TudorRebecca18 explică (pentru Violleta2022):

Am 18 ani și am chiar și o slujbă. Stați liniștită, nu stau pe banii părinților mei.Nu, nu sunt copil.Nu am scris în întrebarea mea că le-am cerut bani, deci de unde ați tras concluzia asta? De unde până unde vă permiteți să trageți așa concluzii despre oameni? Nici măcar nu mă cunoașteti! Știu și eu ce fel de laptop este și pentru ce este, sunt pe profil economic, contabilitate.M-am referit că este prost pentru nevoile mele.Am spus clar că vreau un laptop pentru un film sau 2-3 jocuri.Nu înțeleg de ce v-ați obosit să scrieți atâta, când de fapt nu ați avut niciun răspuns pentru problema mea! Vedeți-vă vă rog frumos de ale voastre.

| Jus7t a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Stai linistita, adminii de aici nu au mai mult bun simt decat ea din moment ce nu primeste ban.
Sa nu mai zic de psihopatii care dau raspnusuri repetitive si nu patesc nimic.
Scarbos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Ca vrei sau nu tot copil esti la 18 ani, fiindca esti adolescenta si tot imatura esti, fiindca INCA vrei joculete, care sunt pentru copilasi.
M-as fi asteptat ca la 18 ani sa te intereseze cartea, BAC-ul, ca pe orice adolescent in prag de maturitate, nu joculetele pe computer.

| TudorRebecca18 explică (pentru Violleta2022):

V-am spus să nu-mi duceți grija. Dacă stăteam prost cu cartea, nu stăteam să mă joc pe laptop. Oricum, de ce vă interesează asta? Dacă mă distrez, asta înseamnă că sunt imatură? Treziți-vă la realitate! Până și oamenii de 30 de ani se joc pe pc.Este o regulă scrisă pe undeva că la 18 ani nu am voie să mă joc pe laptop? Pentru că sunt imatură? V-am mai spus, nu-mi duceți grija, că cu bac-ul mă descurc.Aș vrea să mă lăsați în pace, dacă se poate.

| TudorRebecca18 explică (pentru Jus7t):

Am observat asta, și din păcate așa e majoritatea pe acest site.Răspunsuri care n-au nicio legătură cu problema respectivă sau pur și simplu fac mișto.

| doctorandus a răspuns:

Dap, du-te la un reparator cu el și îi dai 50 lei să-ți pună Chrome OS Flex pe el.

| dullcat a răspuns:

Gestul matusii tale e dragut, insa din pacate laptop-urile nu se cumpara asa intamplator, ci trebuie sa te uiti la specificatiile tehnice astfel incat sa corespunda cu modul tau de folosire.

Sfatul meu e sa vinzi laptopul, acum cat este nou, si sa iti iei unul mai bun deoarece este foarte probabil ca in acesti bani, placa video sa fie extrem de slaba. De aceea se blocheaza la filme si mai ales jocuri.

Pentru jocuri ai nevoie de o placa video decenta. Acest laptop pare ok doar pentru a intra putin pe internet si a lucra in Microsoft office. Daca vei continua sa il fortezi cu jocuri, se va strica si atunci sfarsesti si cu un laptop defect si cu banii pierduti.

| TudorRebecca18 explică (pentru dullcat):

Nu îl forțez în jocuri, am doar 2 jocuri pe el, atât.Și astea doar de plictiseală, sunt slabe.Problema s-a rezolvat, deci o să îl păstrez pentru a vedea un film sau un serial, așa din când în când.Mulțumesc pentru răspuns.

| dullcat a răspuns:

,,Latopul ala nu-i prost deloc, doar ca nu este indicat pentru jocurile copiilor, fiind o unealta foarte scumpa destinata profesionistilor precum: ingineri, arhitecti '' De fapt, arhitectii folosesc softuri care necesita o placa video performanta, doar lucreaza cu 3D si randari, care solicita extrem de mult pc-ul sau laptop-ul. Deci un laptop cu acest pret nu e deloc bun. Spun asta din experienta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu conteaza cit a costat, de 1600 luai un refurbished excelent, si cu 3 ani garantie. Dar asa e cand se apuca habarnistii sa cumpere chestii, mai ales laptopuri... Daca e recent, sa il duca inapoi si sa ceara banii. Apoi iei tu ceva decent - https://www.diabloscomputer.ro/......nci-webcam - 1588.7 RON, cu Windows 10 Pro licentiat si 3 ani garantie.

| TudorRebecca18 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc, dar s-a rezolvat problema.

| ReddY25 a răspuns:

Du-l la service

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul151 a răspuns:

Dacă l-a cumparat ca noi și ai factura si garanția ai putea sa îl returnezi și să primești banii înapoi. Să mai pui către acei 1600 cât mai trebuie pentru un laptop mai bun și după sa îl cumperi.

| TudorRebecca18 explică (pentru Anonimul151):

Ar fi o variantă, dar problema s-a rezolvat.Nu-mi trebuie cine știe ce laptop, mai mult pentru un film.Deci n-are rost să iau altul mai scump, că îl iau degeaba. Dacă e să strice ăsta, aia e, o să-mi iau altul nou atunci și gata.Nu o să merg cu el în service, că o să plătesc mai mult ca unul nou.Mulțumesc pentru răspuns.

| 120bulevard a răspuns:

Multe variante nu ai datorita vechimii, reinstalare Windows cu unul mai vechi gen 7, pus mai multi rami, instalat Linux in loc de Windows daca e cazul de un laptop extrem de vechi. Ai putea sa-l vinzi dar este un gest cam urat, tine-l si cand strangi banii necesari pentru unul mai potent, iti iei.

| TudorRebecca18 explică (pentru 120bulevard):

S-a rezolvat problema.Momentan, îl păstrez și îl folosesc până îmi iau altul.Mulțumesc pentru răspuns

| just4ubr2015 a răspuns:

Dul inapoi si fal retur in 14 zile sau vindel pe amanet si ia-ti un laptop calumea

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Cum a zis si Bubico, daca e nou du-l la garantie. Sau reseteaza-l

| ClaudiuTicu a răspuns:

E de vină display-ul. Și îți mai trebuie memory ram în + sa nu se mai blocheze. O zi buna! Sper ca te-am ajutat!

| misami a răspuns:

Pai in primul rand ai putea sa ii faci toate actualizarile de sistem posibile, in al doilea rand intotdeauna sa ii dau shut down sau poti sa il vinzi pe olx si sa stragi bani sa iti iei unul mai bun

| TudorRebecca18 explică (pentru misami):

I-am făcut toate actualizările de sistem, apoi a mers.Cu puțin ajutor de la un prieten, evident.Mulțumesc pentru răspuns!