| AllexandraBfmv a întrebat:

Hei, calculatorul meu s-a stricat, exista vreo metoda de am putea salva pozele?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca nu hdd-ul e cel defect, poti sa scoti hdd-ul si sa mergi cu el fie la cineva, fie la un service it(o sa ceara o suma nu prea mare de bani) ca sa iti copiezi ce era pe el(poze).

| RAY a răspuns:

Descarci un program si il pui sa buteze si salvezi, dar costa, cred ca 50 de lei pe ora la service, depinde desigur daca s-a stricat si partea hardware? sau doar software? se mai aprinde? daca nu se scoate hdd se spera ca exista mufa acolo si se face conexiuna intre hdd si un pc/laptop etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce s-a stricat. daca nu hdd e problema poti sa scoti orice informatie de pe el

| OnuOnulică a răspuns:

Daca nu ai hdd-ul stricat atunci poti sa salvezi pozele! happy
Dar daca e stricat si hdd-ul atunci nu poti sa le recuperezi!

| Jipa95 a răspuns:

Scoate-i hdd-ul ( asta daca el nu s-a stricat ) si pune-l la alt pc, si incearca sa copiezi pozele dupa el pe un stick de memorie.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Banuiesc ca e vorba de un desktop. Scoate capacul de la carcasa, are doua surubele in partea din spate, le desfaci, dai capacul jos. Scoti hardul din computer, are doua mufe, una pentru date, iar celalta pentru alimentarea lui. El o sa fie prins in suruburi, le desfaci. In functie de tipul panglicii trebuie sa fie ata sau sata (daca e o panglica lata - este ata, daca e una ingusta -1 cm, e sata). In functie de tipul conexiuni poti conecta hardul la alt computer; conectezi alimentarea si cablul de date, pornesti computerul, vezi daca iti vede hardul. Daca-l vede, intri pe el si iti recuperezi datele, le salvezi pe un stick, dvd etc. Poti sa te conectezi la un alt computer si daca ai un rack extern pentru acel hard, il montezi in rack, te conectezi pe usb la computer sau laptop. Aceasta varianta functioneaza daca nu ai hardul defect, daca e defect datele problemei se schimba radical. Poti inlocui sursa din computer, incerci cu o sursa de la alt desktop, daca functioneaza inseamna ca ai avut probleme la cea veche; daca nu e sursa trebuie identificata problema, sper sa nu fie hardul. La conectarea pe alt desktop trebuie sa te uiti cum e setat hardul din acel computer, daca e master, slave sau cable select; in partea din spate are niste picioruse pe care e pus (sau nu e pus ) un jumper; iti recomand sa-l treci pe cable select, teoretic ar trebui sa scrie si pe hard, pe etichete lui sau ai un desen care iti arata unde trebuie sa pui acel jumper, daca are asa ceva. Poti scrie modelul pe net si vezi imediat pozitionarea acelui jumper.