| 404namenotfound a întrebat:

Hei. Cand aprind calculatorul, porneste unitatea dar monitorul nu, nu reactioneaza deloc. Nici acel bip nu se aude. Ce ar putea fi?

7 răspunsuri:
| 404namenotfound explică:

Nu a fost de la cablu sau monitor. Problema era din unitate, mai exact sursa. Am pus alta si acum imi merge. Mersi tuturor de raspunsuri!

| NOBODY a răspuns:

Ți s-a ars monitorul, ori cablul.

| DanielPH a răspuns:

Daca nu face "bip" inseamna ca este din unitate o problema. Cunosc cat de cat componentele sale, incearca sa faci astea :
[Deschide unitatea, porneste PC-ul, vezi daca procesorul se invarte (Daca nu, inseamna ca e plin de praf sau este defect) uita-te daca ventilatoarele sunt functionale, baga mana jos in dreapta unde intra firele alea foarte multe, si verifica daca sunt introduse acolo sau daca pur si simplu sunt scoase.]

Daca praful a fost indepartat iar tu esti sigur ca toate firele sunt conectate, atunci cheama pe cineva sa iti depisteze problema, cel mai probabil ar fi placa video sau placa de baza.

Inainte de astea incearca sa il pornesti si il lasi cam 10 min, sa vezi daca face "beep" apoi ocupate de praf si astea. Bafta!

| georgedanielc a răspuns:

Daca sunt identice cablurile de alimentare, inverseazale, s-ar putea sa fie de la cABLU DE ALIMENTARE::::AM PATIT SI EU ASTA

| Elena14Ely a răspuns:

Verifica firele, cablurile etc.

| Florip a răspuns:

1. Ti s-a ars monitorul
2. Ti s-a stricat firul care face legatura cu unitatea sau cel care alimenteaza.
Poate fi una dintre aceste 2 motive, ar fi bine sa chemi pe cineva sa se uite la el si sa il repare.

| DanielPH a răspuns (pentru Florip):

Daca monitorul era ars, atunci unitatea facea,, beep", in cazul lui nu face, deci este de la unitatewinking.