| 3mm4 a întrebat:

Hei! Ce laptop imi recomandati pentru automatica? As vrea sa coste sub 3000 de lei. Il voi folosi doar pentru programare si pentru proiectele de la facultate.

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Eu iti recomand din prisma unui student de la AC sa iti iei ceva cu i7, 8GB ram(minim), ssd de 256GB(softurile ocupa multi giga, o sa lucrati in cad si ala ocupa destul de mult si mai ai si visual studio si eventual un inteliJ), placa video dedicata(la proiectare chiar ai nevoie).

Daca o sa mergi la laburi cu el as merge pe un ultrabook de 13.3, 14 inch si mi-as mai lua un monitor de 24 inch ca sa imi fie mai usor.

| 3mm4 explică (pentru Zaygon):

Multumesc pentru ajutor! ☺

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru programare nu ai nevoie de o racheta... poate de ceva RAM mai multisor si cam atat

| UserRo10 a răspuns:

Orice laptop ce are 8 gb ram si ssd. Eu as trage cu ochiul si la cele SH cu conditia sa il poti testa inainte de a da banii pe el

| Iunix a răspuns:

Pentru așa ceva merge orice laptop.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Iti recomand sa achizitionezi laptopuri de firma precum Asus si Hp.În afara faptului ca sunt foarte bune ca si calitate, acestea au un procesor puternic, sunetul este înalt si clar, iar designul este pe placul clientului si au preturi sub 3000 de lei.Astfel de laptopuri le poti folosi in orice activitate.Meriti"a doua sansa"

| dfeel a răspuns (pentru FoxyM):

HP nu mai e chiar ce a fost iar ASUS nu mai produce drivere decat pentru Windows 10. Bineinteles ca asta nu e neaparat un inconvenient decat daca detii o licenta de Windows 7 happy

| suntserios a răspuns (pentru FoxyM):

Si ce Lenovo nu au procesoare puternice?

| FoxyM a răspuns (pentru suntserios):

Fiecare cu parerea lui.Eu am avut aceste laptopuri si m-au tinut mult timp si au functionat perfect!

| dfeel a răspuns:

Merge cam orice dar incearca totusi sa ai minim 8Gb RAM pentru. ca la programare posibil ca la un moment dat sa vrei sa instalezi o masina virtuala si va trebui sa ii aloci vreo 4Gb RAM.

| donarcostica a răspuns:

Cam orice. Dar iti recomand https://www.pcgarage.ro/......ate-black/