| MoTaReLa a întrebat:

Hei. Cum vreau sa-mi schimb placa video de la pc dar nu stiu daca e compatibila cu el. Cum aflu daca se potriveste pc ului meu. Am un i3 3.6 TM 4 nuclee placa acum este gt730, 6gb ram, placa de baza All series.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce slot are placa actuală? Dacă e PCI express 4 sau 16 și cea nouă are același slot (plus alimentare separată, dacă e cazul), atunci va merge OK în locul ăsteia.
Ideea este să compari slotul în care intră placa nouă cu cel de pe placa de bază.

| CPAElites a răspuns:

Ce buget ai?

| frunzarescu a răspuns:

Ar ajuta mai mult sa imi spui ce model de placa de baza ai si ce buget vrei sa aloci inlocuirii placii video.
Placa ce o ai acum ma gandesc ca are 2Gb DDR3 si este pe 128 biti.
In functie de buget, daca dispui de aprox 900 lei iti recomand aceasta placa http://bit.ly/2gkfDn8 Asta este 4GB GDDR5, 256-bit