| HB86 a întrebat:

Hei! Daca îmi instalez Windows 7 pot sa selectez ce sa îmi rămâne pe Laptop sau se șterge tot?

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Trebuie sa ai datele pe care le doresti salvate pe o alta partitie decat cea pe care e instalat windows-ul curent.

La instalarea windowsului te va pune sa alegi partitia pe care vrei sa se instaleze noul sistem de operare. Ceea ce e important e sa NU suprascri sau sa formatezi partitia cu datele ce se doresc salvate ( ii poti adauga un nume partitiei pentru a fi mai usor de recunoscut la instalare )

| Jonas94 a răspuns:

Dacă le salvezi pe o partiție secundară se păstrează, sau poți merge chiar pe instalare în C, dar fără formatare, pentru că merge și așa.

| gelu1970 a răspuns:

Daca vrei o instalare curata salveaza datele tale pe o unitate externa. daca nu, asa cum au scris cei de mai sus.

| IMihaitza a răspuns:

Ca sa fi mai sigur, te-as sfatui sa faci un backup, la datele tale pe un stick usb, sau mai bibe pe hdd extern.Asa esti mai sigur ca nu le vei pierde. Exista mici sanse sa se intample ceva in timpul instalarii, si va trebuie formatate toate partitiile, urmata de pierderea datelor. Deci fa backup la date pe un stick sau pur si simplu copiaza datele pe o unitate externa(stick, hdd etc.)