| GiovanniVDM a întrebat:

Hei eu am un PC cam asa: Nvidia GeForce GTX 720 ti 4Gb RAM Windows 7 32 bit, am cautat pe google GTA 5 pe aceste componente si am vazut ca ar merge pe 32 bit este real si chiar vreau sa stiu, SA IMI SPUNA CINEVA!

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

GTA V are ca cerinte minime 4GB RAM, procesor quad core (4 threaduri) si o placa video mult mai slaba decat a ta (cu 1GB RAM).

Raspuns scurt: da, e real happy

13 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Scrie clar 64bit http://www.systemrequirementslab.com/......to-v/12455
Executabilul jocului rulează doar pe 64bits. Chiar dacă ar merge să îl faci să ruleze pe 32bits, trebuie mult chin.
Cel mai ușor ar fi să instalezi o versiune 64bit de sistem de operare Windows.
Nu numai atât dar nu există GTX 720 TI, cred că ai vrut să scrii GTX 750 TI.

| CPAElites a răspuns:

Gtx 720 ti? Poate GT 730!

| tpuuser999 a răspuns (pentru tpuuser999):

O mica adaugare: acum am vazut ca intrebi si daca merge pe 32-bit. Poti sa incerci, dar sunt foarte multe limitari. Din moment ce ai 4Gb RAM, este recomandat sa instalezi Windows 7 64 bit

| GiovanniVDM explică (pentru tpuuser999):

Pai eu nu am componentele pe 64 de bit! Cum as putea sa îmi instalez Windows 7 64 bit daca nu am?!

| tpuuser999 a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Singura componenta care trebuie sa suporte 32-bit este procesorul. Daca procesorul tau e strict 32-bit inseamna ca e de prin 2005 sau mai devreme si restul pieselor sunt din alt univers (nu ai scris nimic despre procesor, deci nu pot sa spun nimic sigur). Sper ca nu ai o tableta sau ceva dubios...

| GiovanniVDM explică (pentru tpuuser999):

Am PC si procesorul meu este Intel i3, dar vreau sa întreb este posibil sa rulez gta 5 pe 32 bit? Sau este obligatoriu sa îmi iau pe 64 bit?!

| tpuuser999 a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Daca este i3 poti sa instalezi 64-bit fara probleme. De fapt este si recomandat, din cauza ca pe 32-bit iti vede doar un pic mai mult de 3Gb RAM in loc de 4. Daca mai ai un slot liber pe placa de baza, poti sa dai 150-200 de lei si sa-ti iei inca 4Gb RAM.

Eu nu am incercat, dar am citit ca GTA V poate sa ruleze pe 32bit, dar din cauza limitarilor o sa dea crash dupa o vreme (nu stiu cat de repede).

| GiovanniVDM explică (pentru tpuuser999):

Ok am înțeles dar eu știam ca daca vrei sa faci upgrade la 64 bit trebuie sa ai componentele speciale pentru 64 bit! Este asa?!

| tpuuser999 a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Asa cum am zis mai sus, nu este asa. Daca procesorul suporta, atunci este aproape obligatoriu ca placa de baza sa suporte, iar restul componentelor nici nu mai conteaza.

| GiovanniVDM explică (pentru tpuuser999):

Mersi mult! Dar acum imi mai trebuie doar sa imi instalez windowsul 7 pe 64 bit. Iti multumesc mult!

| GiovanniVDM explică (pentru tpuuser999):

Dar daca nu mai am sloturi libere pentru RAMi?! Ce pot sa fac?!

| tpuuser999 a răspuns (pentru GiovanniVDM):

E OK si cu 4GB. Dar daca vrei 8Gb va trebui sa arunci placutele vechi sa iei altele noi. Sau sa arunci una de 2Gb si sa o inlocuiesti cu una de 4GB (sa ai in total 6GB, daca ai 2 sloturi pe placa de baza).

| GiovanniVDM explică (pentru tpuuser999):

Ok am înțeles, mersi!