| infinity14 a întrebat:

Hei
mereu cand deschid laptopul si vrea sa intru pe net nu ma lasa pana nu setez anul, luna si ziua.
o setez si cand il aprind din nou trebuie s-o setez din nou.
cum sa fac sa ramana setata?

Răspuns Câştigător
| Rustin a răspuns:

Te uiti in bara de sus cand ai deschis meniul ala unde stezi ora si data, si vezi acolo Internet Time. Si debifezi "Automatically synchronize with an internet time server"

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Placa de baza are o baterie de tip CR2032 (de 3V) ca in imaginea asta http://pctechnotes.com/wp-content/uploads/2009/09/remove-battery.jpg
ea este pentru a tine activa memoria CMOS (cu setarile de la BIOS) ca sa nu se stearga si ceasul atunci cand calculatorul este inchis. trebuie sa schimbi bateria.

| infinity14 explică (pentru al3xander):

Nu folosesc bateria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbi bateria de la BIOS.