| vlad23boss a întrebat:

Hei happy. Nu ma pot decide cu ce rezolutie sa filmez. Gen...

Full hd: - Este ok dar mai am si celelalte optiuni happy

Full HD 60 fps: - Imi place ca sunt 60 de cadre pe secunda dar imi scade rezolutia chiar daca scrie ca e Full HD (am testat...) si focus ul iar nu merge bine pe rezolutia asta, nici daca apas pe ecran sa focalizeze nu merge bine

4k: focus ul merge bine, se vede clar chiar daca nu e mare diferenta de la full hd la 4k (pe telefonul meu) dar sunt mai putine fps uri decat la Full HD si nu mi place.

Filmarile sunt ceva normal, nu le folosesc pentru cinema sau ceva de genu. Tin sa mentionez ca am s6 edge cu Android 6 (si pe Android 7 e la fel). Va rog ajutor?laughing

4 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Legat de fps-uri treaba stă în felul următor : 30 de fps-uri ajung pentru orice filmare, oricum, fie că sunt 60 fie că sunt 30 de fps-uri ochiul nu va vedea diferența, va arăta complet la fel. Numărul de fps-uri contează foarte mult numai atunci când vrei să dai videoclipu cu încetinitoru, atunci contează foarte mult fps-urile ca imaginea să nu se vadă sacadată. Oricum, pentru orice filmare pe care nu o pui cu incetinitoru 30 de fps-uri ajung, hai să zicem 40, dar ajung 30. La rzoluție... de la o distanță normală 720p ajung. La 480 p se vede bine, la 720 se vede foarte bine, la 1080 se vede impecabil, restul, peste 1080 sunt doar fițe. Dacă nu stai efectiv cu nasu în ecran nu se observă diferența.

| vlad23boss explică (pentru Iunix):

Poate nu m-am informat eu bine... sau nu am inteles raspunsul tau. Dar se vede diferenta de la 30 de cadre pe secunda la 60 sau mai sus

| vlad23boss explică (pentru Iunix):

Dap... tot se vede diferenta, chiar daca nu este in slow motionlaughing