| anonim_4396 a întrebat:

Hei salut scuzati categoriia intrebarii...

acum 2 zils am primit un ceas de mana mecanic automat Tisson. problema este ca ceasul ia in plus zilnic cam un mint... aceasta eroare din cate am citit este foarte mare

imi place foarte mlt si intrbarea este daca se poate face ceva sa scada acest timp... adica daca ar scadea 1min la 2-3 zile ar fi binisor dar este posibil?

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Prietene ceasurile elvetiene pot intarzia chiar 1 secunda intr-o 1000 de ani si tu zici de 1 minut/zi in plus? daca este chinezesc (replica) iti dai seama de ce (din cauza calitatii) iar daca e original inseamna ca are un defect si du-l in garantie sau la reparat dar nu la chioscul de ceasuri de la coltul blocului ci undeva de incredere, chiar daca te costa mai mult merita.

| anonim_4396 explică (pentru al3xander):

Nu este chinezesc sunt absolut sigur nu este adus de oricine ai am primit mai multe chestii la el chiar si adresa si nr de tel de la ei... Ma rog nu e luat din Romania... M-am gandit ca ar putea fi faptul ca un copil s-a jucat un timp cu el si l-a dat inapoi din cate stiu nu e bine sa dai ceasul inapoi si ar putea fi din aceasta.Si ce ai spus tu. Quartz unt mai precise decat cele mecanice si tu te referi la acela. Mecanicele au prb mereu cu asta. Dar vreo 40-50 de sec e cam mlt

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca tot ce este adus "de-afara" este clar original si nimeni nu poate contesta acest lucru, excelenta afirmatie. Da search la "tisson" pe google si o sa vezi ca iti apare un site care comercializeaza copii chinezesti dupa ceasurile Tissot (elvetiene). Pana si cel mai ieftin Seiko (japonez) automatic scos din cutie, are o intarziere de maximum 25 de secunde pe zi. Un copil poate sa strice un ceas automatic doar daca ii desface capacul (caz in care da-i o ciocolata ca ajunge ceasornicar). Daca nu stii ce sunt alea replici, hai ca-ti fac tot eu o descriere: se ia un ceas de la o firma renumita (adesea elvetiana), se copie in detaliu (pe cat posibil) asamblarea fizica a cadranului si bratarii, iar apoi se monteaza un mecanism "made in china" de toata frumusetea care are o precizie ceva mai buna ca magarul din varful dealului.

| Utilizator1234 a răspuns:

Din cate am citit eu pe net, ceasul este o replica dupa Tissot. Mecanismul desi automatic, este chinezesc. Nu-mi spune ca te astepti sa mearga in parametrii unui automatic elvetian. La ceasornicar nu cred ca se va merita efortul nici din partea lui si nici din a ta, o recalibrare pe un astfel de mecanism fiind cel mai probabil inutila. Daca iti place poarta-l asa cum este si cat merge, ca viata la astfel de instrumente nu este prea lunga.