| AlynutzaAstrid a întrebat:

Hei salut TPU am o problema cu wifi-ul de la laptop (windows 10). nu vad icoana wifi-ului si cand ma duc la centrul de actiuni si fac clic pe retea imi arata setari retea si internet in loc de conexiuni iar cand fac clic pe setari retea si internet ma duce la stare unde spune ca sunt neconectat desi sunt si mai este faptul ca chrome si opera merg dar Microsoft edge si alte aplicatii care necesita internet nu. Icoana de wifi mi-o arata cand sunt pe repaus dar mi-a arata cu semnul exclamarii si spune ca accesul este limitat. Daca am ales categoria gresita a intrebarii va rog spuneti-mi

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Verifica daca wi-fi este pornit de la butoanele de tastatura.

2. Verifica cu un telefon, daca wi-fi-ul tau este vizibil pe lista.

3. Verifica driverul wi-fi in Device Manager. Daca lipseste din lista, atunci trebuie instalat. Daca are semn de intrebare sau de exclamare, atunci exista un conflict de rezolvat. Daca este un X mare, atunci wi-fi este oprit.

4. Cheama un specialist pentru depanare.

| Cosmin211 a răspuns:

Ai incercat sa-i dai repornire?

| Cosmin211 a răspuns (pentru Bula):

Cum pe butoanele de la tastatura?

| Ax3LdeV a răspuns:

Dezinstalezi driverul si il instalezi inapoi. Trebuie sa verifici setarile de la router.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Cosmin211):

Majoritatea laptopurilor au combinatii de taste speciale pentru pornirea/oprirea wi-fi, bluetooth, camera etc.
Aceste butoane sunt ori independente, ori impreuna cu tasta Fn si sunt descrise in Manualul de Utilizare, descarcabil de pe site-ul producatorului.