| anonim_4396 a întrebat:

Hei(scuze de categorie dar e foarte urgent)!
Am un laptop Asus si il am de aproape un an.L-am cumparat nou.
Azi mi-a spus de chestia aia cu activarea windowsului, genuine cum ca a expirat windowsul. Tatal meu a spus ca ii va da format maine, dar ma ingrijoreaza faptul ca eu intru pe laptop si mi se inchide mereu.Adica stau vreun sfert de ora, se inchide si cand il deschid imi apare chestia aia cu windowsul expirat. E normal asa, adica sa se stanga? Daca imi reface windowsul nu se va mai inchide nu?

Răspuns Câştigător
| UngUrU777 a răspuns:

Daca e din cauza windowsului da!

| WhovianAnnie a răspuns (pentru UngUrU777):

Oh my god, mersi mult. Taicameu tot urla la mine ca l-am stricat, dar eu de fapt nu am facut nimic.Chiar nimic. Mersi!

| UngUrU777 a răspuns (pentru WhovianAnnie):

Nu stiu multe despre pc laptopuri da stou ca asa am patit si eu!

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce windows ai? Tu ai cumparat un laptop dar care nu avea pe el instalat sistem de operare. Dupa ce l-ai cumparat ai instalat tu un wind stiu si eu de unde adica nu l-ai cumparat asa mai simplu spus.Ori daca l-ai cumparat probabil ti-a fost instalat de catre cineva.Acum sint 2 posibilitati.Ori ai instalt un wind fara key, ori cineva tia instalat un wind cu key, te-a lasat un an, atunci cind tia instalat nu ti-a dat acelkey tie si acum s-a trezit sal mai vinda si alcuiva.Ca urmare el la dezactivat de pe calculatorul tau si la instalat in alt calculator.Deci tu ai un wind fara licenta, sa fiu mai direct ai un wind pirat, ilegal. Taicatu poate sa-i faca ce vrea ca la fel o sa apara.Un wind in momentul instalarii daca nu pui key el asa este facut sa iti dea mesaj pune key activeazal etc.Tu daca nulactivezi adica sai pui acelkey dupa o vreme wind o sa se blocheze, insa nu are cum sa iti stinga tie calculatorul.Chestia aia probabil o fi de la alceva.Cam asa sta situatia.Atunci cind tu activezi un wind cu acel key, automat acelkey se duce la Microsoft si se inregistreaza acolo ca uite key-ul respectiv a fost instalat pe calculatorul X.Si acelmesaj nu o sa iti mai vina.Deci sa scapi de mesajul ala si depinde acum si ce wind ai ca unele se pot bloca chiar, trebuie sa cumperi un wind cu key.Sau doar acel key daca ai de unde il pui pe wind tau si gata.Dar trebuie un key de la un wind ca si cel pe care tu il ai instalat in calculator.De ex ai in calc wind 7 home premiumiti trebuie un key de home premium nu de alt wind 7 sa zic ultimate. Daca ai wind XP zi-mi de care si verific daca pot sa iti fac rost de un key original.Deci spune mai multe detalii ce wind ai cine ti la instalat, de unde il ai etc.

| WhovianAnnie a răspuns (pentru relian):

Il am de la tata si l-a instalat tata cu tot cu key. Windows 7.

| relian a răspuns (pentru WhovianAnnie):

Daca l-ai instalat si ai avut key nu vad cum sa primesti acelmesaj.Nu are cum.Si nu te lua dupa cine iti spune de loader sau alte cehstiiodata ce tu ai wind cu key. Ceti spun ei este ceva ilegal, bine ca o sa mearga dar odata ce tu ai key nu vad de ce sa faci chestii ilegale.Ai platit pentru acel wind asa ca daca axcelmesaj ti-a aparut formateaza hardul, pune iar wind, pune key-ul cind o sa iti ceara si vezi ce se intimpla.Mai este o alta chestie.Cind instalezi wind acolo pe undeva ai ceva la sf te intreaba activezi wind automat, activezi cind vrei tu chestii de genul asta.Desi tu ai pus acel key wind tau nu este activat.Acum ce sa faci? Da clik dreapta pe my computer alege ultima chestie properties daca ai wind in engleza si o sa se deschida o pagina, dai in jos nitel si jos ai acolo Windows is not activated. Apoi in continuare spune activate now.Sau ce spune acolo si dai clik adica sa se activeze. Daca taicatu cind a instalat a pus key-ul si totul ar fi normal ar trebuie sa se activeze. Daca nu merge atunci reinstaleaza tot din biso plecind cu formatarea hardului dartothardu sal formatezi si dupa sa instalezi iar, sa [pui key si cind termini saintri aici unde am zis eu si sa verifici daca spune Windows is activated. Daca dupa instalare o sa zica asa atunci totul este bine. Daca nu spune atunci dai sase activeze.Si daca tot nu vrea ca o sa zica ca acelkey nu e bun atunci e clara acelkey mai este instalat si pe un alt calculator.Atentie un key nu poate fi activat decit pe un singur calculator.Nu poti pune acelasi key pe mai multe calculatoare si sa si le activezi.Asa sa le pui poti dar nu se vor activa.Deci daca taicatu a pus axcelkey la calc lui dupa care la pus si la tien atunci tu nu ai un key legal.Si daca ai wind original nu vad de ce sa folosesti loadere chestii ilegale.Dar na faci cum crezi.

| sensualus a răspuns:

N-are nici o legatura genuine de la windows cu inchiderea brusca si ciudata a laptopului. pare ca e o problema de hardware. si oricum dupa ce pui wind debifeaza update-ul

| WhovianAnnie a răspuns:

Ok.Mersi mult.Scuze ca nu iti mai pot da funda, deja am dat-osad