| MariusA99999 a întrebat:

Hei, stie cineva programare C#? Am si eu nevoie de putin ajutor. sad

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Poti sa faci ceva care sa controleze toata tastatura (gen driver) si asta o faci cu ddk, e mai greu si presupune multe alte cunostinte de arhitectura windows. Nu se facea in c#, ci in C++.

Poti sa folosesti o metoda keyboardhook pentru un acces mai limitat. Exemplu gasesti aici:
http://blogs.msdn.com/b/toub/archive/2006/05/03/589423.aspx

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuia sa zici problema aici, poate se gasea careva sa te ajute

| MariusA99999 explică (pentru suntserios):

E mult de explicat si as prefera sa discut undeva in privat...

| cristimihailov a răspuns:

Ajutor... cum ar fi?

| MariusA99999 explică (pentru cristimihailov):

Am nevoie ca atunci cand apas o tasta (Page Up de exemplu) sa trimeata SendKeys automat.

| cristimihailov a răspuns:

Si chestia asta cu trimiterea unei valori in bufferul de tastatura ar trebui sa o faca doar in aplicatia ta sau in orice aplicatie din windows?

| MariusA99999 explică (pentru cristimihailov):

In orice aplicatie din windows.

| cristimihailov a răspuns:

Salut, sincer nu prea inteleg ce vrei sa obtii si care este comportamentul pe care il doresti.

Asta deoarece SendKeys trimite doar la aplicatia curent activa. Dar asta oricum primeste aceste informatii cand apesi o tasta. Poti eventual sa trimiti un shortcut... dar cam atat. Oricum sunt niste mici probleme cu metoda aia...

Explica ceea ce vrei sa obtii si in ce context. Si te rog fii clar. Nu avem cum sa ghicim ceea ce vrei tu sa obtii si nici ce valori ai vrea sa trimiti.

Pe scurt cu informatiile pe care le-ai dat, nimeni nu te poate ajuta. Ca nu e clar ce vrei.

| MariusA99999 explică (pentru cristimihailov):

..nu stiu cum sa explic exact cum si ce sa faca. Este un strobe pentru un joc Live For Speed.
De aici poti testa cum functioneaza: http://lcscruise.altervista.org/forum/viewtopic.php?f=26&t=261