| AlexGoga7 a întrebat:

Hei.
Tocmai ce mi-am amintit ca am sters fara sa vreau acum 8 9 luni din greseala un folder cu niste documente foarte importante, am incercat treaba cu file history si recuva dar imi zice ca,, There are no previsious versions avalaible`` Cine ma poate ajuta va rog mult, dau funda :3

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca stergi cateva file acum, de pe o partitie pe care nu scrii in mod curent (adica NU partitia pe care e windows-ul) si imediat pui recuva, ai sanse sa recuperezi 70-80% din ce ai sters (cu toate ca e ilogic, totusi, asta se intampla) si depinde de numarul de fisiere si marimea lor

dupa 8-9 luni nici macar sistemul de restore al windows-ului nu mai contine fisierele alea, cu atat mai putin sistemul de fisiere al windows-ului, daca recuperezi 1% din ce ai pierdut inseamna ca esti norocos cu spume

in cazul tau, singura solutie posibila ar fi fost sa le ai pe un NAS (Network Attached Storage) care face backup incremental, iar daca ai documente atat de importante, cele mai bune NAS-uri sunt Synology:
https://nas-drive.compari.ro/f:synology,numar-locuri-hard-disk=2-2/? orderby=1
https://www.emag.ro/......priceasc/c
(mai ieftine pe compari)
si apoi doua hdd-uri:
https://www.compari.ro/hard-disk-uri-c3103/?orderby=1&st=nas
https://www.emag.ro/......priceasc/c
(mai ieftine pe eMAG)
dupa care as face raid 1 (mirroring) moment in care daca, cade un hdd, nu pierd nimic, il inlocuiesc sau il duc la garantie, dupa care se reface automat raid-ul 1, iar toata treaba costa sub 1000lei (destul de putin ca sa nu mai pierzi nici o data... EVAH)

daca ti se pare prea mult, atunci cumpara 3 stick-uri si pune documentele pe fiecare, si NU le tine connectate in acelasi timp

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

N-ai decat sa incerci cat mai multe programe de recuperat date gen Wondershare/Easeus etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută în Recicle Bin.
Dacă nu e nici acolo, pune-i cruce.

| Demidol a răspuns:

Probabil in cele 8-9 luni deja s-a rescris ceva in acea zona. Slabe sanse sa gasesti ceva, daca nici Recuva nu a gasit nimic.