| anonimusf001 a întrebat:

Hei TPU, Ajutor, probleme cu Facebook-ul.
Eu eram conectata pe 2 telefoane. Unul al meu, iar celalalt al fostului prieten. Curand am schimbat parola la Facebook pentru a nu avea el acces. A ramas conectat, eu nestiind ca schimband parola pe telefonul lui ramane contul meu conectat. Apoi dupa ce am aflat, am intrat in setari la securitate si conectare, iar de acolo l-am deconectat de pe dispozitivul lui. Asa a functionat si nu se mai poate conecta.
Dar acum el se poate da drept eu prin faptul ca el chiar daca nu are parola, poate sa dea "Am uitat parola" si apoi il duce la cei 3 pasi de recuperare a ei. Daca el face asta, eu avand deja un nr de telefon (adica al meu) poate sa introduca nr lui de telefon sa primeasca cod pentru o noua parola?
Daca dezactivez Facebook temporar, el poate sa recupereze parola?

28 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Prietenul tau risca inchisoare daca face asa ceva

| anonimusf001 explică (pentru Emazio):

A zis ca nu îl interesează.
Ma obliga sa ma întâlnesc cu el, iar prin faptul ca nu vreau ma amentita cu postarea acestor poze intime

| Emazio a răspuns (pentru anonimusf001):

Lol, pai si tu il crezi? daca ai mesaje si probe deja e bun de plata.
Art. 44. - Jurisprudență, Reviste (1)
(1) Fapta de a modifica, șterge sau deteriora date informatice ori de a restricționa accesul la aceste date, fără drept, constituie infracțiune și de pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Art. 51. - Jurisprudență, Reviste (2)
(1) Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 la 12 ani și interzicerea unor drepturi producerea în vederea răspândirii, oferirea sau punerea la dispoziție, răspândirea sau transmiterea, procurarea pentru sine sau pentru altul de materiale pornografice cu minori prin sisteme informatice ori deținerea, fără drept, de materiale pornografice cu minori într-un sistem informatic sau un mijloc de stocare a datelor informatice.
Art. 236. -
(1) Fapta de a expune, a vinde sau a răspândi, a închiria, a distribui, a confecționa ori a produce în alt mod, a transmite, a oferi sau a pune la dispoziție ori de a deține în vederea răspândirii, toate acestea fără drept, de materiale pornografice, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu zile-amendă.

eu zic sa iei legatura cu o organizatie care apara minorii daca esti minora, ori femeile daca ai peste 18 ani si o sa te ajute sa rezolvi situatia. Parerea mea este ca trebuie sa depui plangere la politie impotriva lui

| Emazio a răspuns (pentru anonimusf001):

Iar daca distribuie materialele si astea te fac pe tine sa intri in depresie sau mai stiu eu ce, daca exista situatii agravante atunci ii creste pedeapsa, am vazut acum ca esti majora. Eu cred ca daca depui plangere ai dovezi, si daca are cazierul curat risca undeva la 2 ani cu suspendare si probabil amenda, daca nu are cazierul radiat si mai si distribuie materialele iar asta iti provoaca daune tine, cred ca are sanse sa ia 2 ani cu executare + amenda + daune morale. Cauta pe net situatii asemanatoare si vezi ce au patit.
Dar reamintesc, ia contact cu o organizatie care protejeaza femeile.

| anonimusf001 explică (pentru Emazio):

Mulțumesc frumos pentru toate informațiile! Nu sunt minora, dar sunt în situația asta critica de aproape 2 ani în care am încercat sa scap de el prin tot felul de metode. Nimic nu mi-a reușit. M-a mai amenințat el ca postează poze, ma omoară, îmi face viata un calvar, ma face de toată rușinea etc plus șantaj emoțional, mereu sa dețină controlul și sa ma facă pe mine sa ma intimideze acele vorbe. Dar în tot acest timp niciodată nu mi-a făcut absolut nimic. Au fost doar vorbe și atât. După ce se calma zicea și el, da am greșit, am zis asta la nervi.
Sunt doar eu și el în asta, nimeni nu știe nimic și de aceea are atâta putere. Părinții mei nu știu, e o poveste mai lunga, poate ai mai citit ceva din întrebările mele postate pe aici. M-am saturat sincer sa ma șantajeze cu astfel de lucruri și nu mai suport situația. Vreau o viata normala.

| anonimusf001 explică (pentru Emazio):

Plus ca aproape 4 ani am încercat sa îl iau cu buna și sa fie totul ok la despărțire, iar prin asta el a profitat de fiecare data, mi-a prins slăbiciunea și prin aceste amenințări venite de la el de fiecare data când spuneam gata s-a terminat totul după iar vorbeam și continuam aceasta relație pe ascuns cu el despre care nu știe nimeni.

| anonimusf001 explică (pentru anonimusf001):

Și acum ma roagă sa ne vedem doar 2 zile și apoi promite ca ma va lăsa în pace. Doar raspunsul meu sa nu fie nu dacă vreau sa îmi fie bine de acum înainte.
Dar asta e vrăjeală ca ma va lăsa, nu prea cred în aceste vorbe. Și acum tine cu dinții de aceste 2 zile sa ne întâlnim neapărat și apoi promite ca ma lasă în pace.

| anonimusf001 explică (pentru Emazio):

Și acum ma roagă sa ne vedem doar 2 zile și apoi promite ca ma va lăsa în pace. Doar raspunsul meu sa nu fie nu dacă vreau sa îmi fie bine de acum înainte.
Dar asta e vrăjeală ca ma va lăsa, nu prea cred în aceste vorbe. Și acum tine cu dinții de aceste 2 zile sa ne întâlnim neapărat și apoi promite ca ma lasă în pace. Dar dacă răspunsul e nu postează acele poze și cine știe de ce ar mai fi în stare sa facă

| Emazio a răspuns (pentru anonimusf001):

Deci tie iti e frica cu legea de partea ta? Fa capturi de ecran la conversații, la faptul ca iti pierzi parola, etc. Incearca orice vorbești cu el sa fie prin mesaje sau sa ai probe. E vrajeala asta cu 2 zile asa cum ai zis, chiar tu ai spus ca a mai facut asa in trecut. Eu nu înțeleg de ce nu faci plangere la politie? Daca nu vrei sa rezolvi situația nu te mai da lovită, ți-am spus logic ce ar trebui sa faci, dar preferi mai degraba sa te plangi decat sa iei acțiune

| anonimusf001 explică (pentru Emazio):

Neștiind nimeni de situația asta, credeam ca pot sa o rezolv singura. Tocmai de aceea nu am vrut sa apelez la politie. Din momentul în care iau contact cu politia știe tot orașul despre situație
Da poate ma plâng prea mult, dar da îmi este și frica și știu ca ma vor afecta mult vorbele și poveștile despre mine. Toată lumea ma va arata cu degetul și o sa îmi revin greu. Încă mai pot sa cred ca voi rezolva singura, dacă nu în situația critica apelez la politie.

| Emazio a răspuns (pentru anonimusf001):

Ce te face sa crezi ca poti rezolva singura avand in vedere faptul ca pana acum e tot trage de tine si nu te lasa in pace? Chestia asta nu o sa ia sfârșit asa. Dar ok, macar contactează un ONG pentru protecția femeilor sa te sfătuiești si tu cineva mai abilitat. Asa nu afla satul.

| anonimusf001 explică (pentru Emazio):

Ma face sa cred asta pentru ca am reușit în ultima perioada sa trec peste toate amenințările lui fără sa îmi mai fie frica. Înainte ma panica, îmi tremura vocea și el simțea, sau ma apucam sa plâng etc. Acum sunt imuna la toate aceste amenințări. Dar îți mulțumesc încă o data pentru toate sfaturile și informatiile. Contează și un impuls

| Emazio a răspuns:

Ce nu înțelegi din faptul ca el risca sa ajunga la închisoare?

| nicu991 a răspuns:

Pentru recuperarea contului este necesar numarul de telefon cu care s-a creat contul respectiv, adica cel prezent in detaliile profilului de utilizator. De aceea este ca masura de securitate, altfel era degeaba.

| Kajun a răspuns:

Dacă el nu are vreun număr de telefon de al lui pe contul tău de Facebook, nu poate recupera parola și nici nu poate să introducă alt număr.

| anonimusf001 explică (pentru Kajun):

Pe contul meu de Facebook este doar nr meu de telefon. Dar ma gandesc ca Facebook nu stie ca altcineva vrea sa imi sparga contul si poate ar accepta si alt nr de telefon, sau inclusiv o alta adresa de email decat cea cu care sunt inregistrata

| nicu991 a răspuns (pentru anonimusf001):

Tu cred ca nu ai inteles ceea ce ti-am spus mai sus.

Daca mergea numarul de telefon al oricarei persoane pentru recuperarea parolei nu se mai numea masura de siguranta, ce-o fi asa greu de inteles.

| Kajun a răspuns (pentru anonimusf001):

Nu poate, dacă era așa ușor erau toate conturile de Facebook sparte. Nici la recuperarea prin 3 pași nu poate, pentru că cei de la Facebook vor trimite o confirmare pe acel număr să vadă dacă ești tu sau nu.

| anonimusf001 explică (pentru nicu991):

Bada, am inteles.
Am facut un test, de pe telefonul tatalui meu.
Am dat ca "Am uitat parola", am scris nr lui de telefon si intr-adevar mi-a dat Facebook o eroare ca nr de telefon nu corespunde. ok. Apoi am incercat cu o alta adresa de email. Am dat optiunea ca nu am acces nici la adresa de email. Si din momentul asta Facebook zice asa:
"Nu pot reseta parola FB deoarece nu pot accesa adresau de email sau nr de tel din contul meu" si da explicatiile:
"incearca sa te conectezi cu o alta adresa de email sau un alt nr de telefon.
Uneori poti intra din nou in contul tau folosind o adresa de email alternativa sau nr de tel mobil mentionat in contul tau" iar dupa asta sunt 3 varinte prin care te ajuta ei sa recuperezi parola.
1. Accesezi un link, apoi urmaresti instructiunile date de ei
2. Un computer.telefon pe care l-ai mai folosit la conectare (iar chiar daca pe el l-am deconectat de la setari, inainte de asta a fost folosit pentru a se conecta la contul meu, deci posibil sa il ia in considerare)
3 Afla cum sa resetezi parola dupa ce-ti recapeti accesul la cont.

| anonimusf001 explică (pentru Kajun):

Si daca incearca recuperarea cu o alta adresa de email?

| nicu991 a răspuns (pentru anonimusf001):

Mergi la setarile contului, Securitate si conectare apoi dai deconectare dispozitivelor de pe care crezi s-ar putea conecta persoana respectiva. Desi nu ar avea cum s-o mai faca din moment ce parola a fost schimbata iar numarul de telefon iti apartine.

| Kajun a răspuns (pentru anonimusf001):

E aceiași chestie, vei primi o avertizare pe email că cineva încearcă să îți spargă contul.

Dacă el nu are acces la email-ul sau numărul tău de telefon, NU poate.

| anonimusf001 explică (pentru Kajun):

Vreau sa merg la sigur si intreb cu toate ca am mai citit, pentru ca el ma ameninta ca tot vrea sa posteze poze cu mine mai indecente. Bineinteles asta poate sa o faca si pe contul lui. Sau de pe contul lui sa posteze pozele pe pagina mea de Facebook prin etichetare. Dar mi-am setat sa fiu intrebata inainte de etichetare. Asta ar insemna ca daca eu nu dau accept la acea etichetare, nu imi va aparea pe profilul meu, nu?

| Kajun a răspuns (pentru anonimusf001):

Normal că nu îți va apărea dacă tu nu accepți. Ce vrea să facă el e deja șantaj, poți merge la poliție sau ai un formular pe Facebook pentru așa ceva.
https://rb.gy/yhevx2

| anonimusf001 explică (pentru Kajun):

Multumesc frumos, stiu ca este santaj.
La acea raportare m-am gandit si eu sa o fac, dar nu stiu informatii exact. Din momentul in care trimit cererea de raportare oare in cat timp Fb face ceva in legatura cu asta?

| Kajun a răspuns (pentru anonimusf001):

Sincer nu știu, dar cred că cel puțin o săptămână.

| anonimusf001 explică (pentru Kajun):

Inteleg, asta ar insemna ca in acest timp pana cand isi face Facebook treaba se vede poastarea facuta de el de catre ceilalti prieteni

| Kajun a răspuns (pentru anonimusf001):

Din păcate da, nu prea ai ce face in cazul ăsta.