| andrei390 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de un raspuns urgent.Un incarcator de laptop pentru Acer Aspire E15 va incarca un laptop cu model Acer Aspire Es15? Am observat acum ca amperajul input la modelul meu e de 1.2 iar la acesta cumparat (es 15 ) e de 1.5 deci incarcatorul nou va incarca leptopul Acer aspire es 15?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

La incarcator conteaza tensiunea (voltajul) pe care il scoate, ceea ce pentru acelasi model este identica.
Curentul (amperajul) scris pe incarcator inseamna maximul pe care il poate debita aparatului conectat (in cazul tau: laptopul).

Daca incarcatorul vechi a avut limita de 1.2A iar cel nou suporta pana la 1.5A, atunci inseamna ca cel nou rezista la curent mai mare, deci teoretic e mai puternic decat cel vechi.
Asta daca ambele incarcatoare au fost pentru acelasi model de laptop (Acer Aspire E15).

| andrei390 explică (pentru Bula):

Pai modelul meu de laptop e Acer aspire es15 iar incarcatorul pe care l am comandat e acer.aspire e15 deci e posibil sa nu mearga?

| Bula a răspuns (pentru andrei390):

Daca au acelasi tip de mufa si acelasi tensiune de iesire (scrie pe eicheta), atunci sigur sunt compatibile.
Laptop-ul va lua curent cat are nevoie, amperajul indica doar cat poate incarcatorul sa cedeze (maxim) laptopului, dar curentul folosit totdeauna va fi mai mic.

3 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Da, incarca chiar mai repede, voltajul conteaza sa nu fie mai mare.