| AskLex a întrebat:

Hei TPU, am nevoie sa ma ajutati cu ceva. Tata si-a luat un receiver Digi TV, in Franta si nu prea merge instalat, nu are semnal. Cartela e activata are abonament la Rcs&Rds, dar nu merge nu prinde canalele, dar ruterul stiu sigur ca merge, va rog mult sa ma ajutati ce as putea sa fac. Sau stiti cumva vreun nr din Franta de instalator sau cv de genu care sa ma ajute sa reglez antena va rog mult

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie orientata antena corect, mie mi-au orientat-o cu un aparat si apoi au setat receiverul. Cred ca ar trebui sa gaseasca unul care este in domeniu, de la o firma din Franta sau sa se intereseze la RCS-RDS, sa-i spuna procedura. Numai bine!

| Arthur a răspuns:

Dacă nu ai noţiuni minime de electronică este dificil. Mai este o problemă cu diametrul antenei şi apoi cu poziţionarea care este esenţială.
Dacă crezi că te descurci singur sunt pe aici.

| Charmant a răspuns:

Suna la rds

| Andrei296 a răspuns:

De obicei rcs rds nu au semnal bun niciodata mai ales la internet care intreruperea dureza o saptamana si la televizor la fel cel mai bine e sa te schimibi la upc sa-u in alta parte nu la rcs rds