| patrik986 a întrebat:

Am o placă de bază care are doar două "sloturi" de sata, si nu îmi ajung pentru că am la ele conectate un ssd si un hard-drive, si aals mai dori să conectez un dvd-rw care este si el pe sata....nu există o soluție de exemplu un cablu sata "dual" dsca există....sau să îmi schimb placa de baza? sau un dvd-rw extern?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai ieftin: folosesti un DVD-RW pe IDE (ATA).
Mai exista si alte solutii:
- folosirea unei placi de extensie PCI pentru SATA/IDE
- folosirea unui port USB pentru conectarea celui de al doilea HDD printr-un rack SATA
- schimbarea placii de baza la una mai serioasa, "mai dotata"

6 răspunsuri:
| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru Bula):

- poti folosi si un adaptor sata la ide

Bula
| Bula a răspuns (pentru ToANewUnderstanding):

Aici nu e cazul, daca sunt doar doua conectoare SATA pe placa de baza.

| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru Bula):

Tocmai de asta ziceam. dwd-rw-ul il conecteaza pe ide prin adaptor sata la ide.
https://www.vexio.ro/......e-gembird/

Bula
| Bula a răspuns (pentru ToANewUnderstanding):

NU e bine!
A scris: are doar doua SATA, dar ambele ocupate (SSD+HDD).
Unde mai vrei sa-ti pui adatptorul SATA-IDE?

| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru Bula):

Nu ai inteles ce ziceam.
Daca are doar 2 sata atunci e foarte probabil sa aiba cel putin 1 ide.
Dvd-rw e pe sata. deci are nevoie de un adaptor sata-mama la ide tata. intelegi?

Bula
| Bula a răspuns (pentru ToANewUnderstanding):

Eu te inteleg, mai putin cum va incapea adaptorul pe placa de baza. Am intalnit un asemenea adaptor, dar s-a defectat repede, fiind apasat de cablurile inghesuite de langa ea.
In fine, sunt variante multe...
happy