| PascuDenisa a întrebat:

Am o problemă cu pcul si nu stiu ce as putea sa ii fac: In momentul când îl pornesc imi spune,,Preparing automatic repair" si dupa ce astept ceva timp se face ecranul negru si imi spune,,Diagnosing your pc",iar la final imi spune,,automatic repair could't repair your pc" si imi spune sa aleg,, shut down" care nu rezolvă cu nimic si,, advanced option". Dacă apas pe a doua variantă imi spune choose an option:
1. ,, Exit and continuie to windows 10" ceea ce nu rezolvă nimic, adică tot la aceeași eroare ajung.
2. ,, Troubleshoot: reset your pc" si daca apas imi spune,, reset your pc: lets you choose to keep or remove your personal files, and than reinstall your windows" nu stiu ce sa zic aici...adică nu vreau să-i dau restart fiindcă pierd lucruri importante
3. ,, Turn of your pc" care nu ajuta cu nimic.
Dacă se descurcă cineva în domeniul acesta si știți ce as putea face va rog? Eu ma gandesc ca poate sa am viruși și de aceea ar trebui să-i dau restart sau să-l duc la reparat?

Răspuns Câştigător
| PascuDenisa explică:

Nu chiar happy daca esti in cazul disperat in care vrei sa-ti recuperezi neaparat partitia c sunt 2 variante din cate stiu(a doua varianta e incercata de mine pe windows xp si windows 7)

1)daca mai ai inca spatiu disponibil cand o sa instalezi windows-ul si unde te pune sa alegi in ce partitie vrei sa pui windows-ul sa faci alta partitie de minim 10-20 gb si sa il instalezi pe acea partitie!
2)Reinstalezi windows-ul in partitia c dar NU stergi sau reformatezi partitia ii dai doar install si la un moment dat o sa te intrebe ceva de genul "you want to keep the files" si tu dai da! si cand iti se instaleaza windows-ul o sa ai in partitia C un folder cu numele windowsOLD sau ceva de genul si acolo o sa fie practic tot ce aveai tu in downloads, poze, etc happy Instaleaza windows-ul cu capul nu cu degetele happy
Salutare!

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E corupt windowsul. Daca alegi keep personaĺ files o sa iti ramana tot intr-un folder.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut windows-ul a fost corupt din cauza unei aplicatii malitioase(virus) mai ai ce sa-i faci in cazul asta reinstaleaza windows-ul si nu reformata decat partitia c pentru a nu pierde pozele, documentele salvate in vechiul windows!
Succes!

| Geo30033 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Totusi, pozele salvate in pictures, downloadarile din downloads si fisierele din documente for fi pierdute dar nu poti face altceva.

| PascuDenisa explică (pentru PascuDenisa):

Cred ca daca îl duc la service se descurcă ei să-l facă...

| PascuDenisa explică (pentru Geo30033):

Nu chiar happy daca esti in cazul disperat in care vrei sa-ti recuperezi neaparat partitia c sunt 2 variante din cate stiu(a doua varianta e incercata de mine pe windows xp si windows 7)

1)daca mai ai inca spatiu disponibil cand o sa instalezi windows-ul si unde te pune sa alegi in ce partitie vrei sa pui windows-ul sa faci alta partitie de minim 10-20 gb si sa il instalezi pe acea partitie!
2)Reinstalezi windows-ul in partitia c dar NU stergi sau reformatezi partitia ii dai doar install si la un moment dat o sa te intrebe ceva de genul "you want to keep the files" si tu dai da! si cand iti se instaleaza windows-ul o sa ai in partitia C un folder cu numele windowsOLD sau ceva de genul si acolo o sa fie practic tot ce aveai tu in downloads, poze, etc happy Instaleaza windows-ul cu capul nu cu degetele happy
Salutare!