| Bratu_Andrew_2000 a întrebat:

Am si eu un prieten care s-a angajat de curând ca sofer pe autobuz in Anglia. Problema este ca este nou in meserie si isi face probleme cu privire la memorarea rutei pe care va trebui sa urmeze zilnic. Exista vreo aplicatie sau metoda care sa salveze ruta in timp ce o parcurge, iar apoi sa il ghidează de la același punct de plecare? Nu vreau Route Planet sau de astea. Doar sa memoreze ruta pe care o parcurge.

Merci mult!

Funda celui mai bun raspuns!

11 răspunsuri:
| MATRiXRIDER a răspuns:

Salut! Cu timpul ar trebui sa memoreze ruta mai ales daca va fi la fel zilnic, am avut prieteni soferi pe autobuz in Londra si au zis ca in vreo 2 saptamani au retinut ruta, la inceput foloseau google maps, apoi au inceput sa retina punctele de interes ca si magazine, sau obiective turistice, mai stiu eu ce. Nu ar trebui sa ii fie frica de asta, vrea nu vrea, o va retine. Metoda cu punctele de interes merge si la mine bine ca sa retin un drum, magazine, banci, strazi cu nume unic, statui etc si devine drumul natural.

| YesS1r a răspuns:

Poate folosi Google hărți, știu că o poate folosi și pentru a ajunge din punctul a in b

suntserios
| suntserios a răspuns:

Existsa google maps

| Bratu_Andrew_2000 explică (pentru YesS1r):

Da, stiu de google maps dar el nu are nevoie sa ajunga de la a la b. El are nevoie sa ii fie salvată ruta exactă pe care o parcurge in prima zi.

| NLS a răspuns:

Prietenul tău nu a auzit de aplicații GPS?

Căci slava Domnului, exista câteva foarte bune, unele total gratuite: Maps.Me, MapFactor Navigator, Sygic Nagigator, CoPilot, HereWeGo,... Sau Google Maps

Eu folosesc Maps.Me, îmi place interfața simpla și bine organizata.

| Bratu_Andrew_2000 explică (pentru suntserios):

Stiu si eu de google maps. Cum fac insa sa rețină ruta in timp ce o parcurge?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Retine si el niste puncte si le pune pe harta, desi cu cred ca de cand discutam noi aici a facut ruta de 2 ori si a si intavatat o

| Bratu_Andrew_2000 explică (pentru suntserios):

Nu sunt asa scurte rutele. Plus ca fiind la inceput, posibil sa o schimbe

| Violleta2022 a răspuns:

Are GPS, sa-l foloaseasca!
Sa-si intrebe colegii, ca nu-i rusine!

| Bratu_Andrew_2000 explică (pentru NLS):

Da, dar eu vreau sa memoreze ruta parcursă! Nu sa ma duca de la A la B. In timp ce merge, sa memoreze ruta...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Ruta se memoreaza dupa ce o faci de cate ori.
In orice caz, nu este logic sa alegi o cale lunga in loc sa alegi folosinta GPS-ului.