| Jem65 a întrebat:

Am un J7 2016, dar recent mi-am pierdut incarcatorul de la el care era de 1.55A cu 5V!
Deoarece nu il mai gaseam aveam eu un incarcator tot Samsung original dar soar de 1A!
Credeti ca afectez bateria cu ceva?
Va rog ajutati-ma!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Nu este mit. Un curent mare înseamnă că se încarcă mai repede dar se si încălzește mai mult. Si temperatura crescută afecteaza negativ numarul de cicluri încărcare-descărcare. Mai sunt si altele.
Cat despre intrebare, nu are nimic daca alimentatorul scoate 1A in loc de 1.55A. Se va încarca putin mai lent. Atat.

1 răspuns:
| rmarius18 a răspuns:

Sal Dem84,

Deci treaba e simpla, poti incarca fara nici o grija!
Acei A inseamna amperajul, adica puterea de incarcare.
Cu cat ai A mai putini se va incarca dar mai greu si se zice ca daca incarci acumulatorul mai lent ii prelungesti durata de viata - acum nu stiu exact cat e mit sau realitate...

Cu cat ai mai multi A se va incarca mai rapid. De regula telefoanele au un regulator automat de A (Amperi) si isi i-au cat au nevoie daca au de unde si deci daca ii dai mai mult ii dai degeaba pentru ca el va luat cat este el proiectat sa-si ia.

Daca ii dai mai putin, acel regulator nu va putea sa-i scoata din burta acei Amperi (A) si va lua atat cat ii ofera incarcatorul. Daca se atinge pragul care este proiectat telefonul sa se incarce degeaba ii dai mai mult. Nu se intampla nimic dar nici nu se incarca mai repede.

Deci poti incarca linistit!

| Uvox a răspuns (pentru rmarius18):

Nu este mit. Un curent mare înseamnă că se încarcă mai repede dar se si încălzește mai mult. Si temperatura crescută afecteaza negativ numarul de cicluri încărcare-descărcare. Mai sunt si altele.
Cat despre intrebare, nu are nimic daca alimentatorul scoate 1A in loc de 1.55A. Se va încarca putin mai lent. Atat.