| George514 a întrebat:

Am un pc care porneste dar nu afiseaza nimic. Am incarcat doar cu procesorul si placa de baza dar nu se auzea nici un beep de la bios, am incercat cu alt procesor, tot nu a mers, am mai incercat si cu placa video integrata si cea dedicata, tot nu merge. Inainte de a face asta am intrat in bios si am micsorat voltajul procesorului de la 1.55V la 1.20V pentru ca se incalzea (am luat un procesor amd phenom x4 995 second hand si a venit fara cooler asa ca am pus coolerul de pe fostul procesor, un amd sempron 140) iar apoi cand am salvat setarile si am repornit, nu a mai afisat nimic, parca inghetase, unitatea mergea, ledul verde era aprins dar cel pentru hard disc nu. In aceasta faza daca pornesc si opresc pc din buton trebuie sa astept cateva minute sa il pot porni iar!

Dau funda celui care ma ajuta sa remediez situatia!

10 răspunsuri:
| PANZER42 a răspuns:

Salut! Din ceea ce spui tu acolo, mi se pare ca ai cam ars placa de baza... Incearca sa vezi daca procesorul mai merge pe o alta placa de baza, daca nu, mai mult ca sigur ca defectul e la placa de baza.

| OmulTalentat a răspuns:

Schimba placa de baza

| Escopăr a răspuns:

Posibil să fie și plăcuțele de RAM, dacă se arde una, nu mai scoate nici un BEEP, încearcă să le schimbi, dacă nu, cel mai probabil cum spun și ceilalți, placa de bază.

Răspuns utilizator avertizat
| George514 explică (pentru PANZER42):

Am incarcat cu un alt procesor pe placa asta de baza si nu a mers. Eu ma pricem putin la electronica si cred ca as putea sa o repar dar nu stiu ce s-a ars la ea. Ea nu a mai mers de cand am redus votajul la procesor.

| George514 explică (pentru ramon2473):

Daca biosul este dus mai pot face ceva?

| George514 explică (pentru Escopăr):

Inainte daca scoteam placutele de ram imi beep-aia dar acum nu, si nici nu mai da curent ventilatorului de pe carcasa el fiind conectat la placa de baza

| PANZER42 a răspuns (pentru George514):

Verifica daca pe placa de baza ai capacitori umflati sau care pur si simplu nu arata bine... iar cu procesorul, eu ziceam sa il incerci si pe alta placa de baza procesorul de pe placa problematica, nu cum ai spus tu, sa pui alt procesor pe placa de baza...

| George514 explică:

Am rezolvat, placa de baza este buna, a fost facuta o setare gresita in bios si a trebuit sa ii dau clear cmos, mersi pentru ajutor tuturor.

Răspuns utilizator avertizat