| maryan1997 a întrebat:

Hei TPU...
ce se intampla daca am instalat de 10 ori windowsul in aceeasi saptamana pe calculator?
o pati ceva?
dau funda!

13 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Nu, nu pateste nimic doar ca poate scadea viata HDD-ului. iti recomand ca de-acum sa-l instalezi doar la nevoie, doar cand intr-adevar vezi ca e plin de erori nu daca are un virus, 2 care pot fi stersi sau o problema de registri care poate fi rezolvata.

| laurentiu80 a răspuns (pentru al3xander):

Cum explici tu afirmatia ta ca poate scadea durata de viata a hdd? Poti sa ti-l instalezi de cate ori vrei tu, nu va scadea durata de viata a hdd, ii exact cu am instala un joc.e aceelasi concept si cu sistemul de operare. Hdd-le se deceteaza in prin rand din cauza temperaturii mari, aici pot aparea bad-urile fizice, din cauza penelor de curent, fructuatii de curent, la socurile mecanice. Nu se defecteaza istaland sistemele de operare! Am hdd vechi de 10-15 ani pe care am instalat windows-uri pe ele de sute de ori si nu au niciun defect. Ca sa-ti verfici hdd poti descarca un program specializat cum ar fi HDD Tune sauHDD Sentinel.

| al3xander a răspuns (pentru laurentiu80):

HDD-ul are o durata de viata si un anumit numar de cicluri de stergere/scriere pe fiecare sector de pe el. logic ca daca tot stergi/reinstalezi o gramada de sectoare de pe HDD sunt sterse/suprascrise si pot aparea erori de magnetizare (bad-uri). nu zic sa nu instalezi deloc windows-ul insa nu de 10 ori intr-o saptamana, adica pentru orice eroare mica reinstalare. daca ai lucra ca administrator de retea ai vedea ca in cel mai rau caz reinstalezi windows-ul si intotdeauna trebuie sa faci tot posibilul ca sa nu-l reinstalezi (mai ales de pe servere, chiar daca au back-up il restaurezi in cel mai rau caz).

| CinevaNou a răspuns (pentru al3xander):

Ai idee in ce hal e folosit hard diskul in fiecare zi? Cum sa fie reinstalatul windowsului mai rau decat asta?

| SouLIce a răspuns:

Mai scurtezi putin din viata HDD-ului atat se intampla in rest nu are ce sa se intample

| Athée a răspuns:

Daca ai formatat C-ul nu se intampla nimic. Dar oricum nu cred ca ar putea pati ceva, eventual din cauza la suprasilicitare sa risti la un moment dat sa se strice. Ai grija, nu il mai suprasolicita.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai facut asta, dar, ca sa iti raspund la intrebare - in viitor vei defecta HDD-ul cu aceste operatii repetate. In rest nu ai ce sa patesti!

| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Poate ca acum nu a patit nimic dar peviitor risti sa se strice de la atata solicitare, ai grija!

| SanduINFINITE a răspuns:

Stai linistit raspunsul e NU instaleaza-l macar de 100 ori pe zi nu pateste nimic

| XFreeX a răspuns:

Prin formatare (ceea ce se intampla cand schimbi windowsul) scazi durata de viata a hard-disk ului tau. Alt ceva nu se poate intampla. Nu te mai lua dupa toate raspunsurile stupide! su uzeaza doar hdd ( hard-disk ul)

| Floryn103 a răspuns:

Daca ai formatat de fiecare data partitia unde se afla sistemul de operare(de obicei in C), nu va pati nimic.

| Wells873629 a răspuns:

Salut poti arde procesorul sau surasa.

| thedavidlupascu a răspuns:

De ce ai fi facut asa ceva? ma rog poate n-aveai ce face oricum nu pateste nimic stai calm