| wefweeeewf a întrebat:

Cum aflu de ce putere de alimentare am nevoie pentru pc? Mai exact, cum imi dau seama ce sursa sa cumpar in functie de tensiunea de care au nevoie componentele? De unde stiu cat consuma placa video sau placa de baza?

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Fiecare componenta are un "Consum"; cauti modelul acesteia pe google, si o sa vezi; ai si unele site-uri gen pcpartpicker; sursa ti-o alegi in functie de puterea calculata: exp ti-au iesit 400W, tu iei cel putin (accent pe "cel putin" o sursa de 500 cu eficienta 80% sa poata sa-ti "garanteze cei 400W tot timpul) si cu o certificare cat mai buna, in functie de ce buget ai.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2pgH2YS